Madde 64/1-b-1Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 64/1-b-1

Trafik Cezası Madde 64/1-b-1

Günümüzde araç kullanımının en çok zorlaştığı zamanlardan biride sürücüleri ve yayaları oldukça fazla etkileyen olumsuz faktörlerden olan zor ve çetin hava koşullarıdır. Bu zorluklar hem sürücülere araç kontrolünü sağlamalarında zorluk yaşatabilirken hemde araç dışında ki de bir çok yayayı bir an da zor durumda bırakabiliyor. Zeminin kaygan olması, görüş mesafesinin çok kısa olması yada aşırı yağışlı havalarda araçların fark edilememesi gibi etkenler bir çok kazaya sebebiyet vermekte,bu sebepten dolayı bir çok maddi kayıplarla beraber can kayıpları da olabiliyor. Aslında bu kazaların bir çoğu yine sürücülerin dikkatsizliği,bazı durumlarda yaptıkları vurdumduymazlıkları gibi etkenler bu kazalara sebebiyet verebiliyor. Milli eğitim bakanlığı tarafından da kontrol altında olan ve denetimi gerçekleştirilen sürücü kursları bunlarla alakalı olarak her ne kadar eğitim verse de bir çok araç sürücüsü bu durumlara kayıtsız kalabilmektedirler. Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılmaması gibi etkenler aslında çok basit gibi görünen bir kural olsa bile bazen dalgınlık sebebiyle yada umursamazlıklar yüzünden unutulmakta ve karşıdan gelen araçlar ve sürücüler için zor şartlar oluşturabilmekte hatta bazı kazalara sebebiyet bile verebilmektedir. Bu durumlar da bu kuralı ihlal eden araç sürücülerine bir takım ceza-i işlemler uygulanmaktadır. Her ne kadar bu ceza-i işlemler bir çok kişi tarafından kötü ve gereksiz bir uygulamaymış gibi kabul edilse de aslında bu tip kurallar biz araç içerisinde ki yolcuların yada yayaların can ve mal güvenliğini koruma altına almak için yapılmış bir takım hukuki düzenlemelerdir. Trafik cezası madde 64/1-b-1 de bu düzenlemelerden biridir.

Trafik Cezası Madde 64/1-b-1 Nedir? Kimlere Uygulanır?

Özellikle kış aylarında ülkemizin bir çok bölgesinde oldukça uzun süreli yağışlı hava koşulları gerçekleşmekte ve bu durum da sürücülere zor anlar yaşatmaktadır. Bu tip hava koşullarının olduğu dönemler gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılması bir çok sürücü tarafından yapılan bir hatadır. Hava yağışlı ve sert olsa bile sis olmadığı halde sis farlarını yakmak yasaktır, ve araç içerisinde ki sürücü bazı ceza-i yaptırımlara tabiidir.

Ceza Miktarı Ne Kadardır? Uygulayacak Kuruluş Kimdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz kural ihlalinin bir cezası bulunmaktadır. Trafik cezası madde 64/1-b-1 Trafik Zabıtasınca uygulanmaktadır. 2016 yılı itibariyle trafik cezası madde 64/1-b-1 kural ihlalinin cezası 92 tl’dir.  Ancak peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Madde 64/1-b-1 çerçevesinde bu kanuna uygun hareket etmeyen sürücüler hakkında ceza-i işlemin yanında bir de ceza puanı eklenmektedir. Araçlarda aracın sis ışıklarını uygun kullanmayan sürücülere 15 sürücü puanı cezası uygulanmaktadır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz