Trafik Cezası Madde 64/1-a-3 Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 64/1-a-3

Trafik Cezası Madde 64/1-a-3

Dünyada birçok kazanın sebebi bir anlık dalgınlık yada bazı ciddi durumları önemsememe gibi anlarda meydana gelmektedir. Günümüzde devlete bağlı kurumlar tarafından da kontrolü gerçekleştirilen ve son zamanlarda oldukça ciddi bir şekilde denetlenen sürücü kursları ne kadar kaliteli ve disiplinli eğitim verirlerse versinler maalesef,dikkat dağınıklığı, dalgınlık yada sürücünün vurdumduymazlığına herhangi bir çözüm getirememektedir. Bunlar tamamen kişinin yani sürücünün kendi kültürel yapısına, ahlaki ve vicdani durumuna bağlı kaldığı için tamamen kişide bitmektedir. Bir örnek vermek gerekirse mesela, kuyruk (arka kenar) ışıklarını uzağı veya yakını gösteren ışıklarla birlikte kullanmamak günümüzde ülkemizde bir çok araç sürücüsü tarafından atlanılan ve umursanmayan bir kuraldır ve bu kuralın ihlali yüzünden bir çok kaza meydana gelebilmekte bunun sonucunda da maddi ve can kayıpları meydana gelebilmektedir. Bu tip kazalar az önce de değindiğimiz gibi çoğu araç sürücüsü tarafından umursanmadığı ve önemsenmediği için gerçekleşmektedir ve bu tip durumları önleyebilmenin en iyi en etkili yollarından biri de caydırıcı bir güç olan ceza uygulamasıdır. Ceza her ne kadar kötü bir yaptırım olarak görülse de günümüzde refah seviyesi yüksek, toplumsal sorunların en az olduğu ülkelere baktığımız zaman bir çok sorunu yıllar öncesinde yaptırımını uyguladıkları cezalar sayesinde çözmüşlerdir. Bu sebepten dolayı böylesi sürücüler tarafından önemsenmeyen ve uyulması gereken kurallar ceza-i yaptırımlar ile caydırıcı bir unsur haline gelebilmekte ve sürücülerin daha dikkatli olmaları sağlanabilmektedir.

Trafik Cezası Madde 64/1-a-3 Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Trafik cezası madde 64/1-a-3 çok basit görünen ama bir çok araç sürücüsü tarafından uyulmayan kuyruk (arka kenar) ışıklarını uzağı veya yakını gösteren ışıklarla birlikte kullanmama sorunu yüzünden ceza hukuku maddelerine eklenmiştir. Bu maddenin ihlali durumunda Trafik Zabıtasınca araç sürücüsüne ceza-i yaptırım uygulanmaktadır.

Madde 64/1-a-3 Kimlere uygulanır?

Trafik cezası madde 64/1-a-3 araç içerisinde ki sürücüyle alakalı bir durum olduğundan dolayı tamamıyla bu kuralın ihlali esnasında araç içerisinde bulunan sürücüyü etkilemektedir ve araç sahibini kişi sürücü değilse ve o esnada araç içerisinde bulunmuyor ise araç sahibi herhangi bir ceza-i hüküm ile karşı karşıya kalmaz ve herhangi bir ceza-i yaptırıma maruz kalmaz.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Araçta bulunan sürücünün yukarıda bahsi geçen kusuru işlemesi durumunda cezayı trafik zabıtası uygulamaktadır. Ceza miktarı ise 2016 yılı itibariyle 92 tl olarak belirlenmiştir. Ancak peşin ödemelerde %25‘lik bir indirim uygulanabilmektedir. Bu durumda ise ceza miktarı 69 tl olarak ödenir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 64/1-a-3 çerçevesinde bu kanuna uygun hareket etmeyen sürücüler hakkında ceza-i işlemin yanında bir de ceza puanı eklenmektedir sürücünün hesabına. Araç sürücüleri eğer bu kuralı ihlal ederlerse ceza olarak, 10 sürücü puanı cezası uygulanmaktadır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz