Trafik Cezası Madde 64/1-a-2 Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 64/1-a-2

Trafik Cezası Madde 64/1-a-2

Trafik kazalarının bir çoğu aşırı hız ve dikkatsizlik gibi etkenlerden meydana gelmektedir ama bunların da dışında bazı ufak,önemsiz ve dikkate değer görünmeyen bazı durumlar vardır ve bunlar da trafik kazalarının olmasında büyük etken göstermektedir. Motorlu araçlar hayatımıza girdiğinden beri hem ülkemizde hemde dünyanın bir çok yerinde bu araçların maddi ve fiziki güvenliğini sağlamak hemde sürücü ve yayaların can güvenliğini sağlamak için bir çok düzenleme ve çalışma yapılmış ve halende yapılmaktadır. Toplumda veya bir ülkede kanunların ve cezaların arttırılması kötü bir ülke olduğu anlamına gelmez tam tersine o ülkenin insanına verdiği değeri toplumsal refahı güvenliği ve huzuru ne kadar önemsediğini ve bu amaç için ne kadar çalıştığını gösterir. Ülkemiz de de bazı durumlarda maalesef araç sürücülerinin dikkatinden kaçan,önemsemediği yada umursamadığı bazı basit ve ufak görünen detaylar sonucu trafik kazaları meydana gelmekte ve bir çok insanımız bu kazalarda maddi ve manevi bir çok kayıp yaşamaktadır. Bu trafik kazalarına bir örnek vermek gerekirse ; Geceleri, yerleşim birimleri dışında ve içinde, kara yollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar , gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmaması durumları maalesef boy gösterebilmektedir. Bu tip durumların eğitimi Milli Eğitim Bakanlığının da kontrolü altında olan sürücü kursları tarafından verilmemekte tamamen sürücünün kendi kültür seviyesine kalmış ve sürücünün kendi bilincine kalmış bir durum olarak kalmaktadır.

Trafik Cezası Madde 64/1-a-2 Nedir?

Bu madde hukuk sistemimizde ki diğer maddeler gibi tamamen emniyet güçleri ve hukuk tarafından toplumsal düzenin ve refahın sağlanması, kişilerin can ve mal güvenliklerinin sağlanması ve emniyet altına alınması amacıyla ceza kanuna konulmuştur. Bu madde ceza kanununda şu şekilde geçmektedir ; “Geceleri, yerleşim birimleri dışında ve içinde karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar , gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmaması” durumlarında sürücüye verilecek cezalardır.

Madde 64/1-a-2 Kimlere Uygulanır?

Trafik cezası madde 64/1-a-2 aslında dikkatli okunduğu takdirde anlaşıldığı üzere tamamen araç içerisinde ki sürücüyle alakalı bir durum olduğundan dolayı tamamıyla bu kuralın ihlali esnasında araç içerisinde bulunan kişiyi etkilemektedir ve araç sahibi kişi sürücü değilse ve o esnada araç içerisinde bulunmuyor ise araç sahibi herhangi bir ceza-i hüküm ile karşı karşıya kalmaz ve herhangi bir ceza-i yaptırıma maruz kalmaz.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Cezaların bir çok alanda caydırıcı etkisinin olduğu ve bu sebepten ötürü yaptırımın olduğu aşikardır. Madde 64/1-a-1 kapsamı çerçevesinde de bu maddeye uymayan kişilere ceza-i yaptırımlar uygulanabilir. Bahsi geçen kuralın ihlali durumunda sürücü İdari Para Cezasına (Trafik zabıtasınca) çarptırılmaktadır. Bu ceza miktarı 2016 yılı itibariyle 199 tl’dir. Ancak peşin ödeme yapmak isterseniz %25’lik bir indirim payı uygulanmakta ve bu miktar 149.25 tlye düşebilmektedir.

Sürücüler için Ceza Puanı Ne Kadardır?

Madde 64/1-a-2 çerçevesinde bu kanuna uygun hareket etmeyen sürücüler hakkında ceza-i işlemin yanında bir de ceza puanı eklenmektedir sürücünün hesabına. Araç sürücülerine bu kuralın ihlali neticesinde 20 sürücü puanı cezası uygulanmaktadır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır. Ancak yukarı da da belirttiğimiz gibi bir miktar maddi para cezası ödemek mecburiyetinde kalabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz