Trafik Cezası Madde 64/1-a-1 Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 64/1-a-1

Trafik Cezası Madde 64/1-a-1

Trafik kazaları sanılanın aksine genel olarak çok zor durumlarda oluşmuyor ve çok çok basit sebeplerden dolayı da oluşabiliyor. Dünyanın bir çok yerinde ve ülkemizde trafik kazalarının bir çoğu sürücülerin bazı ufak dikkatsizlikleri,gözden kaçırdıkları durumlar ve önemsiz sandıkları bazı detayları atlamaları sonucu oluşmaktadır. Mesela örnek vermek gerekirse, bazen sürücüler karanlık gecelerde görünür alanda, ışık olmayan loş ortamlarda araç kullanırken uzun farlarını yakmamakta, ve bu sebepten dolayı hem önünü iyice göremeyip bazen önünde ki herhangi bir engeli geç fark edip duramadığı için kazaya sebep olmakta yada karşıdan gelen bir başka aracın kendisini erken fark etmesine engel olup karşılıklı kazalara sebebiyet vermektedir. Ülkemizde yıllardan beridir bu tip aslında basit gibi görünen hatalar emniyet güçlerince engellenmeye çalışılmakta ve bu kurula uymayan sürücüler ve araç sahipleri hakkında ceza-i yaptırımlar yapılmaktadır. Hele ki son 30-50 senelik zaman diliminde şehirler hatta ülkeler arası araçların kullanımı yolcu ve mal taşımacılığı gibi açılardan bakılacak olursa oldukça yüksek seviyelere ve oranlara ulaşmış ve şehirler arası yollarda ki araç sayısı oldukça artmıştır. Yukarı da örneğini verdiğimiz gibi şehirler arası yollarda böyle araç kullanımının artması beraberinde bazı önlemlerin alınmasını gerektirmiştir. Bu önlemler hem can kaybının yaşanmaması hemde maddi kayıpların yaşanmaması adına alınmaktadır. Yerleşim birimleri dışındaki kara yollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde (karşılaşmalar ve öndeki aracı izleme halleri dışında) uzağı gösteren ışıkları yakmamak Trafik cezasına göre bir suçtur ve bazı ceza-i yaptırımları bulunmaktadır.

Trafik Cezası Madde 64/1-a-1 Nedir?

Bu madde yine tamamen emniyet güçleri ve hukuk tarafından toplumsal düzenin sağlanması, kişilerin can ve mal güvenliklerinin sağlanması ve emniyet altına alınması amacıyla ceza kanuna konulmuştur. Trafik cezasının 64/1-a-1 maddesine göre yerleşim birimleri dışındaki kara yollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde (karşılaşmalar ve öndeki aracı izleme halleri dışında) uzağı gösteren ışıkları yakmayarak kazaya sebebiyet verme suçundan ötürü bu madde konulmuştur

Trafik Cezası Madde 64/1-a-1 Kimlere uygulanır?

Bu madde tamamen araç içerisinde ki sürücüyle alakalı bir durum olduğundan dolayı tamamıyla bu kuralın ihlali esnasında araç içerisinde bulunan kişiyi etkilemektedir ve araç sahibi kişi sürücü değilse ve o esnada araç içerisinde bulunmuyor ise araç sahibi herhangi bir ceza-i hüküm ile karşı karşıya kalmaz ve herhangi bir ceza-i yaptırıma maruz kalmaz.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu ceza türü aslında önemsiz görünse bile sonuçları ve doğuracağı tehlike açısından birçok riski beraberinde getirmektedir. Bu sebepten ötürü bahsi geçen kuralın ihlali durumunda sürücü İdari Para Cezasına (Trafik zabıtasınca) çarptırılmaktadır. Bu ceza miktarı 2016 yılı itibariyle 92 tldir. Ancak peşin ödemelerde %25’lik bir indirim payı uygulanmakta ve bu miktar 69 tl’ye düşebilmektedir.

Sürücüler için Ceza Puanı Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 64/1-a-1 çerçevesinde bu kanuna uygun hareket etmeyen sürücüler hakkında ceza-i işlemin yanında bir de ceza puanı eklenmektedir sürücünün hesabına. Araçlarda aracın şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmayan sürücülere 20 sürücü puanı cezası uygulanmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz