Trafik Cezası Madde 63 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 63

Trafik Cezası Madde 63

Ülkemizde hemen hemen her gün trafikte bir çok araç çok basit sebeplerden dolayı kazaya sebep olmakta ve maddi kayıpların yanı sıra ölümlere kadar varan ciddi sonuçları oluşturabiliyor. Teknoloji her ne kadar günden güne daha gelişiyor olsa da her geçen gün daha kaliteli, daha güvenli araç üretimi gerçekleştirilse de maalesef bunlar tamamıyla kazaları önlemede yeterli olmuyor. Bu basit kazaların oluşumuna verilebilecek örneklerden en somutu da, “Araçlarda araç şartlarına uygun ışık donanımını bulundurulmamasıdır. Bir çok vatandaş ilk etapta bunu araç içi aydınlatması kilometre göstergesi yada teyp radyo aydınlatması şeklinde düşünse de aslında durum bundan çok daha farklı. Maalesef ülkemizde halen bazı araç sahipleri araçlarında oluşan hasar sonrası kırılan düşen iş görmeyecek şekilde bozulan araç dışı aydınlatmalarını yenilemeyip bir çok kazaya da sebebiyet vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nca denetim altına alınan eğitim kurumlarınca sürücü kursları bir çok teknik detayı vermekte ve kamu düzenini sağlayan kural ve kaidelerin eğitimi verilmektedir. Ancak araçlarda araç şartlarına uygun ışık donanımını bulundurulmaması gibi ve bu tarz basit hatalar anlık oluşmakta ve tamamen kişinin kendi kültür seviyesine bağlı olarak bu tip sorunları halletmektedir kendisi. Çünkü bir çok sürücü maalesef araç aydınlatmalarının oluşturabileceği hataları ve sonuçları düşünememekte ve kazalara sebebiyet vermektedir. Bu tip araç eksikliklerinin ise devlet ve emniyet ekiplerince denetimi sıkı yapılıp uymayanlar hakkında yasal işlemler başlatılıp maddi ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 63 Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Trafik cezası madde 63′ün konusu Araçlarda şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmamak yada hasarlı olduğu halde tamir ettirmemektir. Şikayet üzerine incelenen araçlarda yada çevirmelerde incelenen araçlarda bahsi geçen ceza-i durumu teşkil eden herhangi bir durumda ceza-i yaptırım uygulanmaktadır.

Madde 63 Cezası Kimlere Uygulanacak?

Araçlarda aracın şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmayan sürücülere ayırt edilmeksizin ceza verilmektedir. Eğer araçta aracın sahibi değilde başka bir sürücü bulunuyorsa bu durumda da araç sahibine değil mevcut sürücüye ceza-i yaptırım uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Hangileridir?

Araçta yukarıda bahsi geçen kusurun bulunması sonucu cezayı trafik zabıtası uygulamaktadır. Ceza miktarı ise 2016 yılı itibariyle 412 tl olarak belirlenmiştir. Ancak peşin ödemelerde %25’lik bir indirim uygulanabilmektedir. Bu durumda ise ceza miktarı 309 tl olarak ödenir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 63 çerçevesinde bu kanuna uygun hareket etmeyen sürücüler hakkında ceza-i işlemin yanında bir de ceza puanı eklenmektedir sürücünün hesabına. Araçlarda aracın şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmayan sürücülere 10 sürücü puanı cezası uygulanmaktadır.

Diğer Hususlar ; 

Uygun olmayan ışık donanımı trafik zabıtasınca söktürülerek yenisinin takılması ve araca uygun olanın kullanılması istenir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz