Trafik Cezası Madde 62 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 62

Trafik Cezası Madde 62

Trafik cezalarının ne için yazıldığını ve Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü’nce Trafik Kanunnamesi’nde açıkça belirlenmiş trafik kurallarını anlamak için trafiğe dair bazı tanımları bilmek gerekmektedir. Öncelikle trafik kavramının yayaları, araçları ve kara yolu üzerinde hareket eden diğer canlıları da kapsadığını hatırlamak gerekmektedir. Tüm bu etkenlerin durumları ve davranışları trafiği oluşturmaktadır. Kara yolu denilen kavram ise trafiğin oluştuğu alandır, bu bir yol, cadde olabildiği gibi köprü ya da bir alan olabilir. Araç tanımı kara yolunda kullanabilen motorlu veya motorsuz, genel ve özel amaçlı taşıtların ve iş makinelerinin genel adı olarak yapılırken taşıt kavramı insan, hayvan ve yük taşıyan araç olarak tanımlanmıştır. Bu araçları kullanan kişiye sürücü, bu işi profesyonel olarak yapıp maddi bir kazanç sağlayan kişiye ise şoför denir. Yolcu araçta sürücü ve hizmet personeli dışında kalan kişilere denir. Trafiği düzenlemek amacıyla trafik işaretleri kullanılır, bunlar ışıklı, sesli veya levha şeklinde olabilir. Trafik yetkililerinin trafiği yönetmek adına yaptıkları hareketler de trafik işaretleri tanımının içindedir. Kara yolunda park edilebilecek alanlar ayrılmış durumdadır, bunlar dışına zorunlu haller ve bir trafik işareti/ yetkilisi uyarınca park edilemez.

 

Trafik Cezası Madde 62 Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Yetkililerin, bu şekildeki yasaklı park alanlarında park etmiş olan araçların sürücüleri hakkında cezai işlem başlatma yetkisi bulunur. Trafik cezası madde 62 kapsamında uygulanacak olan ceza-i işlemin konusu şu şekilde açıklanmaktadır:”Yerleşim birimleri içindeki kara yolunda, bir trafik işaretiyle izin verilmedikçe ve yükleme, boşaltma, indirme, bindirme, arızalanma gibi zorunlu nedenler dışında kamyon, otobüs ve bunların katarlarını, lastik tekerlekli traktörler ile her türlü iş makinelerini park etmek”

Trafik Cezası Madde 62 Kimlere Uygulanmaktadır?

Trafik cezası madde 62 yerleşim birimleri içinde bulunan kara yolunda, bir trafik işareti ile izin belirtilmedikçe ve yükleme, boşaltma, indirme, bindirme, arızalanma gibi zorunlu, olağan dışı nedenler dışında kamyon, otobüs ve bunların katarlarını, lastik tekerlekli traktörler ile her türlü iş makinelerini park etmiş olduğu tespit edilen aracın sürücüsüne uygulanacaktır.

Trafik Cezası Madde 62 Uyarınca Yazılacak Olan Cezanın Miktarı Nedir ve Ceza Hangi Kurum Tarafından Uygulanmaktadır?

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Trafik zabıtası trafik cezası madde 62 uyarınca, yukarıda belirtilmiş koşullarda yanlış  park eden aracın sürücüsüne 92 TL idari para cezası yazabilir. Yazılan bu 92 TL’lik ceza peşin ödeme şartıyla indirimli olarak da ödenebilmektedir. %25 indirim ile 69 TL olarak ödenebilir.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

62 trafik cezası maddesi aracılığıyla cezai işlem uygulanması mülki amirin yetki alanı içinde değildir.

Trafik Cezası Madde 62 Uyarınca Sürücüye Verilecek Ceza Puanı Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 62 uyarınca park kurallarına uymadığı, park etmesinin yasak olduğu açıkça belirtilmiş olmasına rağmen yanlış, yasak alana park ettiği tespit edilen sürücüler 15 puan ceza puanı almaktadır.

Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Trafik zabıtasınca belgelerin geri alınma durumu, sürücü belgelerinin iptali durumu, trafikten men durumu veya araç kullanmaktan men durumu trafik cezası madde 62 uyarınca uygulanmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz