Trafik Cezası Madde 61/1-n | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-n

Trafik Cezası Madde 61/1-n

Yayalar, araçlar ve hayvanlar kara yolları üzerinde bir hareketlilik içindedirler, bu etkenlerin tümünün davranış, durum ve hareketlerine trafik denilmektedir. Trafik için toplumda beraber yaşayan insanların kullanımına açık olan yol, alan, köprü ve alanlara da kara yolu denilmektedir. Bu kavramları bilmek trafik kurallarını ve cezalarını anlayabilmek adına önem arz etmektedir. Kara yollarında kullanılmakta olan motorlu veya motorsuz taşıtlar ve iş makineleri, traktörler, yolcu, eşya, kargo taşıyan özel maçlı taşıtların tümüne genel anlamda araç denilmektedir. Kara yolunda, ticari olarak kayıt altına alınmış bir aracı süren, ehliyet sahibi ve psiko-teknik testi yapılmış, onay belgesi de almış olan kişiye şoför adı verilir. Motorlu veya motorsuz bir taşıtı veya bu gibi bir taşıtı idare eden kişilere genel tanımıyla sürücü adı verilmektedir. Park etmek kavramı araçların, durma ya da duraklaması gereken haller dışında bırakılması demektir. Bunun için ayrılmış olan, park etmek için kullanılan açık veya kapalı alanlara da park alanı denilir. Kendi içinde şu şekilde ikiye ayrılır; kara yolu dışı park yeri ve kara yolu üzeri park yeri. Kara yolunun sınır çizgilerinin dışında kalan ve herhangi bir geçiş yolu ya da servis yolu aracılığıyla taşıt yoluna bağlanmış olan park yerleri kara yolu dışı park yeri olarak adlandırılırken, taşıt yolunda yada yola birleşik alanlardaki parklara kara yolu üzeri park yeri denir.

 

Trafik Cezası Madde 61/1-n Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü’nce çıkarılan kanunlardan Trafik Kanunnamesi’ne göre park halinde bulunulabilecek süre sınırlandırılmış veya park etmek bazı alanlarda yasaklanmıştır. Yasak alanlardan biri de olağan dışı durumlar dışında yaya yolları üzerine park etmektir. Trafik zabıtaları, yaya yolları üzerine istisnai durumlar dışında park etmiş olan taşıtların sürücüsü hakkında trafik cezası kesebilir. Trafik cezası madde 61/1-n uyarınca uygulanacak olan ceza-i işlemin konusu  da şu şekilde belirlenmiştir:”Yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek”

Trafik Cezası Madde 61/1-n Kimlere Uygulanmaktadır?

Trafik cezası madde 61/1-n  taşıt yolu yönetmelikte belirtilmiş olağan dışı durumlar, istisnalar haricinde yaya yoluna park etmiş olduğu tespit edilen aracın sürücüsüne uygulanacaktır.

Trafik Cezası Madde 61/1-n Uyarınca Yazılacak Olan Cezanın Miktarı Nedir ve Ceza Hangi Kurum Tarafından Uygulanmaktadır?

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Trafik zabıtası trafik cezası madde 61/1-n uyarınca, belirli bir trafik zorunluluğu haricinde ve trafik yönetmeliğinde belirtilmiş haller dışında yaya yolu üstüne park eden taşıtın sürücüsüne 92 TL idari para cezası yazabilir. Yazılan bu 92 TL’lik ceza peşin ödeme şartıyla indirimli olarak da ödenebilmektedir. %25 indirim ile 69 TL olarak ödenebilir.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

Trafik cezası madde 61/1-n aracılığıyla cezai işlem uygulanması mülki amirin yetki alanı içinde değildir.

Trafik Cezası Madde 61/1-n Uyarınca Sürücüye Verilecek Ceza Puanı Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 61/1-n uyarınca yasalarla belirtilmiş olan park kurallarına uymadığı, park etmesinin yasak olduğu açıkça belirtilmiş olmasına rağmen istisnai durumlar dışında yaya yolunda park halinde bulunan veya park ettiği tespit edilen sürücüler 10 puan ceza puanı almaktadır.

Diğer Hususlar

Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Yasalarına aykırı olarak yaya yolu üzerine park etmiş olan araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, çekilebilir ve araç çekme masrafları sürücü veya aracın sahibi tarafından tamamen ödenmeden araç teslim edilmez.

Trafik zabıtasınca sürücünün veya araç sahibinin belgelerinin geri alınma durumu, sürücü belgelerinin iptali durumu, trafikten men durumu veya araç kullanmaktan men durumu trafik cezası madde  61/1-n uyarınca uygulanmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz