Trafik Cezası Madde 61/1-m | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-m

Trafik Cezası Madde 61/1-m

Araç kullananların ve kontrolün arttırılmasıyla beraber, ülkemizde kanunlar aracılığıyla cezai yaptırımlarla da caydırıcılığın arttırılması hedeflenmektedir. Belirli aralıklarla güncellenen yeni trafik kurallarının uygulanmaya başlaması neredeyse trafik cezalarının hepsinde belirli oranlarda bir yükselme meydana getirdi ve idari para cezası tutarları ciddi oranda arttı. Genel anlamıyla trafik kuralı teriminin açıklaması şu şekilde yapılmaktadır; yaya ve seyir eder durumda olan bütün sürücülerin uyması gerekmekte olan ve uyulmadığı takdirde yasalarla belirlenmiş ceza-i yaptırımları olan genel geçer kurallardır. Güncel yaptırımları takip etmek bu sebeple önemli olabilmektedir. Trafik kuralları asıl olarak trafik düzeninin ve güvenliğinin sağlanması için oluşturulmuştur. Ancak her gün karşılaştığımız kaza haberlerinden de anlaşılacağı üzere günlük yaşamda özellikle dikkat etmek zorunda olduğumuz ve vazgeçmenin mümkün olmadığı, sürücülerin unutmaması gereken pek çok kural vardır. Bu kurallarda anlaşılmakta ya da uygulanmakta en çok zorlanılan ise park kurallarıdır. Trafik park kuralları ile ilgili pek çok trafik cezası maddesi vardır. Doğru şekilde cezaları ve kuralları anlamak için durma, duraklama ve park etme arasındaki farklar bilinmelidir. Durma; trafik zorunlulukları, kuralları nedeniyle bir yetkili veya trafik işaretinden alınan dur emri ile aracın durdurulmasıdır. Duraklama; trafikte zorunlu hallerin dışında yolcu indirmek bindirmek gibi nedenler ile 5 dakikadan uzun olmayan beklemelerdir. Park etme ise aracın durma ve duraklama durumunda olmadığı, 5 dakikadan uzun ve aracın tam olarak kapalı halde bulunduğu koşuldur.

 

Trafik Cezası Madde 61/1-m Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik akışını sağlamak, verilen hizmetlerin aksamasını engellememek amacıyla belirli alanlar park alanı olarak belirlenirken belirli alanlarda da park edilebilecek süre sınırlandırılmış veya park halinde bulunmak tamamen yasaklanmıştır. Yetkililerin, bu şekildeki yasaklı park alanlarında park etmiş olan araçların sürücüleri hakkında cezai işlem başlatma yetkisi bulunur. Trafik cezası madde 61/1-m kapsamında uygulanacak olan ceza-i işlemin konusu şu şekilde açıklanmaktadır:”Taşıt yolu üzerinde belirli kişi, kurum ve kuruluşlara ait araçlara, yönetmelikteki esaslara göre ayrılmış ve bir işaret levhası ile belirlenmiş park yerlerinde park etmek”

Trafik Cezası Madde 61/1-m Kimlere Uygulanmaktadır?

Trafik cezası madde 61/1-m taşıt yolu üzerinde belirli kişi, kurum ve kuruluşlara ait araçlara, yönetmelikteki esaslara göre ayrılmış ve bir işaret levhası ile belirlenmiş park yerlerinde park etmiş olduğu tespit edilen aracın sürücüsüne uygulanacaktır.

Trafik Cezası Madde 61/1-m Uyarınca Yazılacak Olan Cezanın Miktarı Nedir ve Ceza Hangi Kurum Tarafından Uygulanmaktadır?

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Trafik zabıtası trafik cezası madde 61/1-m uyarınca, belirli bir kişiye veya kuruma ait olduğu belirtilen ve yönetmelikte belirtildiği şekilde trafik işeret veya levhası ile bilgilendirmesi yapılmış alana park eden taşıtın sürücüsüne 92 TL idari para cezası yazabilir. Yazılan bu 92 TL’lik ceza peşin ödeme şartıyla indirimli olarak da ödenebilmektedir. %25 indirim ile 69 TL olarak ödenebilir.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

61/1-m trafik cezası maddesi aracılığıyla cezai işlem uygulanması mülki amirin yetki alanı içinde değildir.

Trafik Cezası Madde 61/1-m Uyarınca Sürücüye Verilecek Ceza Puanı Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 61/1-m  uyarınca park kurallarına uymadığı, park etmesinin yasak olduğu açıkça belirtilmiş olmasına rağmen yanlış, yasak alana park ettiği tespit edilen sürücüler 10 puan ceza puanı almaktadır.

Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Trafik zabıtasınca belgelerin geri alınma durumu, sürücü belgelerinin iptali durumu, trafikten men durumu veya araç kullanmaktan men durumu 61/1-m maddesi uyarınca uygulanmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz