Trafik Cezası Madde 61/1-l | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-l

Trafik Cezası Madde 61/1-l

Motorlu taşıt kullanımı, il nüfuslarının artışı ve gelişen teknoloji ile beraber otomobillerin hızlarının artması ülkemizdeki trafik kazalarında ciddi derecede bir artış gerçekleşmesine ve hatta zamanla dünyada en fazla trafik kazası olan ülkeler arasında üst sıralarda yer almamıza neden olmuştur. Trafik kazalarının bu derece artmasının bir diğer nedeni ise yanlış park eden ve yolu kapatan araçlardır. Belirtilmiş olan süre ve şeklin dışında ya da özel olarak belediyeler veya işletme sahipleri tarafından ayrılmış olan park alanları dışına park etmek trafiği sıkıştırmakta, düzgün akışı engellemekte, acil yardım ekiplerinin müdahale etmesini, olay yerine yetişmesini önleyerek veya geciktirerek can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle park kuralları Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Kanunnamesi’nde detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Hangi park şekillerinin, nerelerde uygun olduğu, hangi koşullarda park etmenin yasaklandığı, olağan dışı durumlar ve istisnalar, ceza miktarları, cezaların kime ve kim tarafından verileceği, bu kuralların uyarısını yapan trafik levhalarının anlamları ve onlar görüldüğünde yapılması gerekenler gibi detaylar açıklayıcı bir şekilde belirtilmiştir. Bu kurallar ihlal edildiğinde kuralın kanunda belirtilen ceza miktarı ile karşı karşıya kalınacaktır. Araç sahipleri zaman zaman kural ihlallerinden kaynaklı idari para cezaları alabildikleri gibi araç sürücüsünün hapis istemiyle yargılandığı durumlar da vardır. Her sürücünün trafik kurallarını bilmesi gerekli ve yasal olarak da zorunludur. Örneğin park kurallarından biri de taşıt yolu üstünde park edilmesi için ayrılmış olan süre ve belirlenmiş olan şeklin dışında park etmek yasal olarak suçtur.

Trafik Cezası Madde 61/1-l Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafiğin düzgün akışını sağlamak amacıyla, belirli alanlarda park bölgelerinde park edilebilecek süre sınırlandırılmıştır. Bunun gibi yerlerde park etmiş olan taşıtın belirtilen süreyi aşmaması gerekmektedir. Ayrıca bazı alanlarda park şekli de net bir şekilde belirtilmiştir. Bu kurallara uygun biçimde park gerekmektedir. Örnek olarak gidiş geliş şeklinde olan yollarda araç gidiş yönünün zıttına park edilmiş bir durumda olmalıdır, gidiş yönünde ters park edilen araca başka bir araç çarpar ve kazaya sebep olursa ters yöne park eden araçta hata bulunur ve trafik cezası madde 61/1-l uyarınca ceza-i işlem uygulanır. Bunun gibi koşullarda araçlar gidiş geliş şeklindeki yollarda her zaman yolun sağ kısmına ve gidiş tarafına park etmelidir. Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Kanunları’nda bu maddenin konusu şu şekilde açıklanmıştır; Taşıt yolu üzerinde park etmek için tespit edilen süre ve şeklin dışında park etmek,”.

Trafik Cezası Madde 61/1-l Kimlere Uygulanmaktadır?

Trafik cezası madde 61/1-l  taşıt yolu üzerinde kanunlar ve trafik levhaları veya bilgilendirmeleri ile belirtilmiş olan süre ve şeklin dışında park halinde bulunduğu tespit edilen aracın sürücüsüne uygulanacaktır.

Trafik Cezası Madde 61/1-l Uyarınca Yazılacak Olan Cezanın Miktarı Nedir ve Ceza Hangi Kurum Tarafından Uygulanmaktadır?

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Türkiye Cumhuriyeti’nin Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik zabıtasının görevleri şu şekilde açıklanmıştır; esas görev olarak trafik hizmetlerinin yürütülmesini sağlamak, zor bir durumla karşı karşıya geldiği zaman genel zabıta yetkilerini de kullanmak,  trafik hizmetleri sağlamak, toplumsal yaşam alanlarının düzenini sağlamak amacıyla park alanlarını düzenli ve güvenli kılmak…  Trafik zabıtası trafik cezası madde 61/1-l uyarınca, sınırlı süreli park bölgesinde park levhası altında bulunan süre sınırının aşıldığının tespitini yapabilir, park için belirtilen şekilde park etmemiş araçların sürücülerine 92 TL idari para cezası yazabilir. Yazılan bu 92 TL’lik ceza peşin, nakit ödeme şartıyla indirimli olarak da ödenebilmektedir. %25 indirim ile 69 TL olarak ödenecektir.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

Trafik cezası madde 61/1-l  aracılığıyla cezai işlem uygulanması mülki amirin yetki alanı içinde değildir.

Trafik Cezası Madde 61/1-l Uyarınca Sürücüye Verilecek Ceza Puanı Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 61/1-l uyarınca park sınırına uymadığı tespit edilen sürücüler 10 ceza puanı almaktadır.

Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Trafik zabıtasınca belgelerin geri alınma durumu, sürücü belgelerinin iptali durumu, trafikten men durumu veya araç kullanmaktan men durumu trafik cezası  61/1-l  uyarınca uygulanmamaktadır.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz