Trafik Cezası Madde 61/1-k | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-k

Trafik Cezası Madde 61/1-k

Türkiye Cumhuriyeti Karayolları 2918 Sayılı Trafik Kanunu, 13 Ekim 1983 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiş ve ardından 18 Ekim 1983’te 18195 sayı ile Resmi Gazete’de duyurulup yürürlüğe girmiştir. Bu kanun sayesinde trafik kuralları net bir şekilde belirlenmiştir. Günümüzde hızla artan aktif kullanımda trafiğe çıkan ara sayısı ve motorlu taşıt alımları nedeniyle bu konu yani trafik kuralları önem kazanmaktadır. Bu kurallar ve kanunlar sayesinde trafik akışı düzgün şekilde sağlanıyor ve trafikte başkalarının hatalarından kaynaklı mağduriyetlerin de önüne geçmiş oluyoruz. Trafik kuralları arasında belli tanımlamalar da yer almaktadır. Örneğin; Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin Birinci kısım ikinci bölümünde bulunan tanımlamalar başlığı atında üst geçit, alt geçit gibi kavramların tanımları bulunmaktadır. Üst geçit; bir caddenin veya yolun karşılıklı iki yanını basamaklarla yükseltilmiş bir bağlantılı yol ile birleştiren ve yayaların cadde de akmakta olan araç trafiğinin içine girmeden karşıdan karşıya geçmelerini sağlayan yoldur. Alt geçit ise; bir karayolunun, caddenin veya yolun, diğer bir yol veya ray sisteminin altından geçmesini sağlayan yoldur, basamaklar yardımıyla yolun altından geçişe de izin verir.  Üst geçit, alt geçit, köprü gibi yapıların üzerine veya bunların 10 metre yakınına park etmek Trafik Cezası Madde 61/1-k ile yasaklanmıştır. Bunun sebebi bu alanlarda veya bu alanlara yakın bir şekilde durmak ya da park etmek hem diğer araçlar hem de park halindeki araç ve içindekiler için tehlike oluşturacak olmasıdır.

Trafik Cezası Madde 61/1-k Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

61/1-k numaralı trafik cezası maddesinin konusu “Taşıt yolu üzerinde park için yer ayrılmamış veya trafik işaretleri ile belirtilmemiş alt geçit, üst geçit ve köprüler üzerinde veya bunlara on metrelik mesafe içinde park etmek” olarak tanımlanmıştır. Bu maddeye istinaden park yeri olarak ayrılmamış, park etmeye izin verildiği levhalar veya işaretlerle belirtilmemiş köprü, üst geçit ve alt geçitlerin üzerinde park yapılamaz. Ayrıca bunlara 10 metre uzaklığa kadar park etmek yasaklanmış durumdadır.. Bu durum acil veya olağanüstü bir durumda gerekli yardımın olay yerine hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak ve bu yapılar üzerinde seyahat etmekte olanların güvenliğini sağlamak amacıyla kanunlaştırılmıştır. Bu sayede hem sürücünün görüş alanını daraltmamak hem de yolcuların can ve mal güvenliğini korumak çok daha kolay olacaktır.

Trafik Cezası Madde 61/1-k Kimlere Uygulanmaktadır?

61/1-k numaralı trafik cezası maddesi taşıt yolu üzerinde park için ayrılmamış veya trafik işaretleri ile belirtilmemiş alt geçit, üst geçit ve köprü üzerinde ya da bu yapılara on metre mesafe içinde park etmiş olan araçların sürücülerine ceza uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 61/1-k Uyarınca Verilen Ceza Miktarı Ne Kadardır ve Hangi Kuruluş Tarafından Uygulanmaktadır?

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Trafik zabıtasının yapabileceği işlerden biri de trafiğin güvenli bir şekilde devam etmesini sağlamak, karayolları kenarlarında yanlış yerlerde duraklamalara veya parklara izin vermemek, belediye sınırları içinde meydanlar ve yollardaki park kurallarına uygunluğu denetlemek ve yanlış park etmiş araçların cezai işlemlerinin başlatılmasını sağlamak da vardır. 61/1-k trafik ceza maddesinde değinilen, karayolları trafik yönetmeliğinde tanımı yapılmış köprü, üst geçit ve alt geçitlerin üzerinde veya  bunların on metreye kadar çevresinde park etmiş araçların sürücüsüne trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası yazılır, bu ceza % 25 indirimli olarak nakit ve zamanında ödenirse 69 TL’ya düşecektir.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

61/1-k trafik cezası maddesi aracılığıyla araç sürücüsüne idari para cezası yazılması durumu mülki amirin yetkisinde değildir, trafik zabıtasının yetkisindedir.

Trafik Cezası Madde 61/1-k Uyarınca Sürücünün Aldığı Ceza Puanı Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 61/1-k  uyarınca sürücüler 10 ceza puanı alırlar.

Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Trafik zabıtasınca sürücünün belgelerinin geri alınması durumu, sürücü belgelerinin iptal edilmesi durumu, trafikten men edilme durumu veya sürücünün araç kullanmaktan men edilmesi durumu 61/1-k maddesine bağlı olarak uygulanmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz