Trafik Cezası Madde 61/1-ı | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-ı

Trafik Cezası Madde 61/1-ı

Günlük olarak trafiğe çıkan motorlu araç sayısı ve nüfus, sürücü sayısındaki hızlı artış Karayolları Genel Müdürlüğü’nü ve il Belediyelerini yeni park alanları açma, park alanlarında doğru park edilmesini sağlama, kontrolleri sıklaştırma, park sürelerini sınırlama gibi uygulamalara yönlendirmiştir. Düzenli ulaşım ve toplumsal yaşamın sağlanabilmesi adına özellikle park alanlarıyla ilgili sınırlamalar kanunlar ile belirlenmiştir. Sürücülerin uygun olmayan şekilde, uygun olmayan sürelerde park etmesinin önlenmesi için, park alanlarının yeniden düzenlenmesi ve motorlu taşıt sürücülerinin uygun olmayacak riskli veya trafiği aksatacak alanlar yerine daha uygun olan park alanlarına yönlendirilmesi gerekliliği vardır. Park etmenin uygun olduğu alanlar trafik levhaları ve park işaret levhaları ile gösterilmektedir, böylece sürücüler bilgilendirilmektedir. Sınırlı süreli park bölgesi levhası ise park alanının ücretli ya da ücretsiz olmasından bağımsız olarak belirli bir süre ile sınırlandırılmış olduğunu gösterir. Bu sınırlı süreli park levhasının altında yazan süre kısıtına dikkat edilerek, süre aşılmadan park edilmelidir. Bu genelde yoğunluk olan ve park alanının az olduğu bölgelerde uygulanır. Bu şekilde trafik sıkışıklığının engellenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede iş yeri, banka gibi kurumların önlerinde sürücünün kısa bir süre park edip işini bitirdikten sonra yeni gelecek araca yer vermiş olması hedeflenmiştir. Bu kural genelde alışverişin yoğun olduğu bölgeler için bir kurtarıcı olmaktadır. Sınırlı süreli park levhasının altında yazan süreden daha uzun süre aracını park halinde bırakan sürücüler trafik cezası madde 61/1-ı kapsamına girmiş bulunmaktadır.

 

Trafik Cezası Madde 61/1-ı Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafiğin hızlı ve düzgün akmasını sağlamak amacıyla, alışveriş yerleri, bazı kurum ve kuruluşların önü, trafiğin yoğun ve sıkışık olduğu alanlarda park bölgelerinde park etme zamanı sınırlandırılmıştır. Bu bölgelerde park halinde duran aracın belirtilen süreyi geçtiğinin tespit edilmesi durumunda trafik cezası madde 61/1-ı devreye girmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Kanunları’nda bu maddenin konusu şu şekilde açıklanmıştır; “Taşıt yolu üzerinde işaret levhalarında park etme izni verilen süre veya zamanın dışında park etmek”.

Trafik Cezası Madde 61/1-ı Kimlere Uygulanmaktadır?

61/1-ı numaralı trafik cezası maddesi taşıt yolu üzerinde kurallara uygun şekilde park etmiş dahi olsa park alanının ücretli veya ücretsiz olmasından bağımsız olarak sınırlı süreli park bölgesi levhasının altında yazan süreden daha uzun zamandır park halinde bulunduğu tespit edilen aracın sürücüsüne uygulanacaktır.

Trafik Cezası Madde 61/1-ı Uyarınca Yazılacak Olan Cezanın Miktarı Nedir ve Ceza Hangi Kurum Tarafından Uygulanmaktadır?

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Kanunu’nda trafik zabıtasının görevleri, yetkileri ve iş tanımı açıklanmıştır. Trafik zabıtasının asıl görevi trafik hizmetlerini yürütmek ve yürütülmesini sağlamaktır. Trafik zabıtası görev sırasında zor veya acil bir durumla karşılaşırsa genel zabıta yetkilerini de kullanabilmektedir.  Mülki idare amirlerinin zorunlu bulmadığı durumlarda genel zabıta olarak çalışmazlar, yetkilerini trafik hizmetleri için kullanmalıdırlar. Özellikle ortak yaşam alanlarında düzenin sağlanması adına park alanlarını düzenli ve erişilebilir tutmak ciddi bir önem taşımaktadır. Trafik zabıtası trafik cezası madde 61/1-ı uyarınca, sınırlı süreli park bölgesinde park levhası altında bulunan süre sınırının aşıldığının tespitini yapabilir ve uzun süreli park eden aracın sürücüsüne 92 TL idari para cezası yazabilir.Yazılan bu 92 TL’lık ceza erken ve nakit ödeme koşuluyla indirimli olarak ödenebilir. %25 indirim ile 69 TL’ye denk gelmektedir.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

61/1-ı trafik cezası maddesi aracılığıyla cezai işlem uygulanması mülki amirin yetki alanı içinde değildir.

Trafik Cezası Madde 61/1-ı Uyarınca Sürücüye Verilecek Ceza Puanı Ne Kadardır?

61/1-ı trafik cezası maddesi uyarınca park sınırına uymadığı tespit edilen sürücüler ceza puanı almaktadır.

Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Trafik zabıtasınca belgelerin geri alınma durumu, sürücü belgelerinin iptali durumu, trafikten men durumu veya araç kullanmaktan men durumu 61/1-ı maddesi uyarınca uygulanmamaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz