Trafik Cezası Madde 61/1-h | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-h

Trafik Cezası Madde 61/1-h

Trafikte bulunan bütün araçların uymaları gereken kurallar ve kuralların işleyişi “Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Kanunları” ile belirlenmiştir. Araçların ve yayaların taşıt yolundaki hareketleri, kavşaklardan geçiş şekilleri, trafik levha ve işaretlerinin anlamları, park etme, durma, duraklama tanımları ve kuralları gibi daha pek çok alanda düzeni sağlayan kanun vardır. Ancak toplumsal düzeni sağlamak, acil ve olağanüstü durumlara hızlı müdahale edilmesini sağlamak için acil durumlarda bazı araçlara öncelik verilmiştir. Buna araçların görev sırasında bazı trafik kurallarından muaf olmalarını sağlayan terime geçiş üstünlüğü denir. Ambulans, itfaiye ve polis araçları trafikte en yüksek geçiş üstünlüğüne sahiptir. Bu araçların da kendi içlerinde bir üstünlük sıralaması vardır.. Yaralı ve acil durumdaki hastaların hastanelere taşınmasını sağlayan ve içerisinde ilk yardım için gereken malzemeleri taşıyan araçlar en büyük önceliğe sahiptir. Ardından sırasıyla itfaiye araçları ve benzeri acil durum müdahale araçları, suçluları takip halinde olan güvenlik ve olay yerine giden zabıta araçları, trafik hizmet araçları, yol yapım, kar-buz temizleme araçları, alarm durumundaki sivil savunma kurumlarının araçları, koruma araçları ile korunan araçlar gelir. İşte geçiş üstünlüğüne sahip bu araçların gidiş ve çıkışlarını yaptıkları yerlerin belirtildiği işaret levhalarına 15 metrelik mesafe içinde park etmenin yasak olduğu trafik mevzuatı, karayolları trafik yönetmeliği, 6.kısım 6.bölüm madde 115 ile belirtilmiştir. Bu kurala uyulmaması durumunda Trafik Cezası Madde 61/1-h” uyarınca ceza yazılır.

Trafik Cezası Madde 61/1-h Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

61/1-h numaralı trafik cezası maddesinin konusu Taşıt yolu üzerinde geçiş üstünlüğü olan araçların giriş veya çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasından on beş metre mesafe içinde park etmek” olarak tanımlanmıştır. Bu madde uyarınca geçiş üstünlüğü olan ambulans, itfaiye, polis, zabıta, sivil savunma araçları, yol yapım ve kar-buz küreme, tuzlama araçlarının giriş çıkış yaptıkları alanları belirten tabela ve trafik levhalarından 15 metre uzağa park etmek gerekmektedir. Bu durum acil veya olağanüstü bir durumda gerekli yardımın olay yerine hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak amacıyla kanunlaştırılmıştır. Bu sayede acil yardım gereken alarm durumlarında olaya odaklanmak, can ve mal güvenliğini korumak çok daha kolay olacaktır.

Trafik Cezası Madde 61/1-h Kimlere Uygulanmaktadır?

61/1-h numaralı trafik cezası maddesi taşıt yolu üzerinde geçiş üstünlüğü olan araçların giriş veya çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasından on beş metre mesafe içinde park etmiş olan sürücüsüne uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 61/1-h Uyarınca Verilen Ceza Miktarı Ne Kadardır ve Hangi Kuruluş Tarafından Uygulanmaktadır?

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Trafik zabıtasının görev ve yetkileri arasında trafiğin güvenli ve olağan şekilde akmasını sağlamak, karayolları kenarları, belediye sınırları içindeki park, meydan ve caddelerdeki park kurallarına uygunluğu ve yanlış park etmiş araçların cezai işlemlerinin başlatılmasını sağlamak da vardır. 61/1-h trafik ceza maddesinde değinilen, karayolları trafik yönetmeliğiyle tespit edilmiş geçiş önceliğine sahip araçların giriş-çıkış yaptıkları yerleri belirten tabelanın 15 metreye kadar çevresinde park etmiş araçların sürücüsüne trafik zabıtasınca92 TL idari para cezası yazılır, bu ceza % 25 indirimli olarak nakit ve zamanında ödenirse 69 TL’ya düşecektir.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

61/1-h trafik cezası maddesi aracılığıyla araç sürücüsüne ceza yazılması mülki amirin yetkisinde değil trafik zabıtasının yetkisindedir.

Trafik Cezası Madde 61/1-h Uyarınca Sürücünün Aldığı Ceza Puanı Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 61/1-h  uyarınca sürücüler ceza puanı alırlar.

Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Trafik zabıtasınca sürücünün belgelerinin geri alınması durumu, sürücü belgelerinin iptal edilmesi durumu, trafikten men edilme durumu veya sürücünün araç kullanmaktan men edilmesi durumu 61/1-h maddesine bağlı olarak uygulanmamaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz