Trafik Cezası Madde 61/1-f | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-f

Trafik Cezası Madde 61/1-f

Trafikte araçların durmaları gereken ve durmamaları gereken noktalar olmaktadır. Bu araçların nerede durabileceğini nereye park edip edemeyeceklerini, nerede yolcu alıp alamayacaklarının belirtildiği bir çok uyarı levhası,tabelası ve kanunlar bulunmaktadır. Bu uyarıcılar sayesinde trafikte sorun yaşanmadan toplu taşıma şoförleri yolcu alıp yolcu indirebilmekte,araç sürücüleri güvenli ve sorunsuz bir trafik deneyimi yaşayabilmektedir. Ancak bazı durumlarda ve yerlerde bazı araç sahipleri araçlarını park etmemeleri veya durdurmamaları gereken yerlerde durmakta bu yüzden sürücüler için sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Emniyet genel müdürlüğü ve trafik şubeleri de bu tip sorunların önüne geçmek ve bir daha yaşanmaması için bir takım düzenlemeler yapmıştır. Trafik cezası madde 61/1-f de bu tip sorunların oluşmasını engellemek yada böyle bir ihlal durumunda kişilerin gerekli cezaları almaları için yasalara eklenmiş bir ceza maddesidir. Bu maddeye göre 3 yada 3’ten fazla şeritin yer aldığı yollarda ortadaki şeritte sürücünün aracını durdurması yada park etmesi kesinlikle yasaktır. Çünkü maddede belirtilen tipteki gibi çok sayıda şerit bulunan yollarda genellikle trafik oldukça yoğun ve kalabalık olmaktadır. Haliyle bu yoğunluğun da sorunsuz bir şekilde akması için emniyet yetkilileri ve trafik şube müdürlüğü bir çok düzenleme yaptığı halde bu kuralın ihlal edilmesi veya çiğnenmesi durumunda trafikte ciddi tıkanmalar ve kazalar olmakta ve bu kişilere de bu madde çerçevesinde zorunlu ceza-i yaptırım uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 61/1-f Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte yoğun ve şerit sayısının çokça bulunduğu yerlerde araçlarını tam ortadaki yola park edenlerin yada araçlarını burada durduranları alakadar eden ve ilgilendiren bir kanun maddesidir. Bu madde ceza kanunnamesinde “Taşıt yolu üzerinde üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan kara yolunda ortadaki taşıt yolunda park etmek” şeklinde geçmekte ve suç teşkil etmektedir. Bu ihlalin sebebi çoğu zaman araç sürücüsünden kaynaklandığı için, uygulanacak cezada bizzat araç sürücüsüne yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Her ne kadar ilgili maddede bahsedilen türdeki kural ihlalleri çok nadir bir şekilde gerçekleşiyor olsa da, gerçekleştiği takdirde birçok soruna,trafikte durmalara hatta can ve mal kayıplarının yaşandığı kazalara kadar sıkıntıları beraberinde getirebilmektedir. Bu sebepten ötürü Türk ceza hukukuna göre bu tip kuralsızlıkların yaşanmaması için caydırıcı olabilecek, ihlal gerçekleşmişse de cezasız kalmaması için sürücülere bir takım maddi ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu durumlarda sürücülere trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 10 ceza puanı eklenmektedir.

Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz