Trafik Cezası Madde 61/1-e | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-e

Trafik Cezası Madde 61/1-e

Trafikte araçların nerede durabileceğini nereye park edip edemeyeceklerini nerede yolcu alıp alamayacaklarının belirtildiği bir çok uyarı levhası bulunmaktadır. Bu uyarı levhaları sayesinde trafikte sorun yaşanmadan toplu taşıma şoförleri yolcu alıp yolcu indirebilmektedir. Ancak bazı durumlarda ve yerlerde bazı araç sahipleri araçlarını bu tip yolcu duraklarının olduğu levhaların yakınlarına araçlarını park etmektedirler. Bu yüzden durak yerini fark etmeyen ve gözden kaçıran sürücüler için sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Emniyet genel müdürlüğü ve trafik şubeleri de bu tip sorunların önüne geçmek ve bir daha yaşanmaması için bir takım düzenlemeler yapmıştır. Trafik cezası madde 61/1-e de bu tip sorunların oluşmasını engellemek yada böyle bir ihlal durumunda kişilerin gerekli cezaları almaları için yasalara eklenmiş bir ceza maddesidir. Bu maddeye göre kamu kurumlarına bağlı, bu kurumlar adına yolcu taşıma görevi yapan araçların yolcularını indirip bindirdiği yerlere araç park etmek yasaktır. Buna göre ilgili kuralın ihlali veya çiğnenmesi durumunda bu kişiler bu madde çerçevesinde ceza-i yaptırıma maruz kalmaktadır. Bu maddeye göre kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara iki yönden on beş metrelik mesafe içinde park etmek, ilgili kamu aracının şoförünün durağı bulamaması gibi etkenlere sebebiyet verebileceği için, durakların belirtildiği bu levhaların yakınlarına park etmek yasaklanmıştır.

Trafik Cezası Madde 61/1-e Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte kamu kurumlarına ait olan bazı durakların yerlerinin belirtildiği levhaların hemen yakınına araçlarını park ederek levhanın görülmesini engelleyen sürücüleri alakadar eden ve bu kişilerin ilgili madde çerçevesinde gerekli cezayı alması için düzenlenmiş bir hukuki maddedir. Bu madde ceza kanunlarında “Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara iki yönden on beş metrelik mesafe içinde park etmek” şeklinde geçmektedir ve bu suç teşkil ettiği için bazı ceza-i yaptırımları da bulunmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu kuralın ihlali sonucunda ihlali gerçekleştiren kişilere bir takım cezalar uygulanmaktadır. Türk ceza hukukuna göre böylesi kamu kurumlarının toplu taşıma araçlarının duraklarına ait yerleri belirten levhaların yanına park eden sürücülere trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 10 ceza puanı eklenmektedir.

 Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz