Trafik Cezası Madde 61/1-d | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-d

Trafik Cezası Madde 61/1-d

Trafikte araçların yanlış park etmeleri sonucunda birçok sorun meydana gelebilmektedir. Örneğin araçların yolları kapayarak, polis araçları makam araçları gibi özel araçların geçişine engel olabilmektedir. Ambulans yoluna park edilen araçlarda ambulans içinde yer alan hastanın hastaneye yetişmesine engel olabilmektedir. Bir diğer örnek ise itfaiye müdürlüklerinin yangın çıkma yeri yüksek olan yerlere koydukları itfaiye yangın musluklarının hemen yanlarına araçlarını park etmeleridir. Bu gibi durumlarda itfaiye aracı zamanında olay yerine yetişse bile hortumunu yangın musluğuna takıp yangına anında müdahale edememekte ve bu durum sonucunda ciddi sonuçlar ve maddi kayıplar meydana gelmektedir. Emniyet genel müdürlüğü bunun gibi sorumsuz davranan sürücülere bir çok ceza uygulamaktadır. Bu cezalar ile sürücülerin bir daha bu tip hatalar yapması engellenmekte ve diğer sürücülerinde yapmaması için caydırıcı olacak bir nitelik olmaktadır. Her ne kadar devlet yetkilileri bu durumlara ceza yöntemi ile müdahale etmeye çalışsa da bu yeterli kalmamakta, bu hatayı tekrar eden bir çok kişi olmaktadır. Bu ve buna benzer sorunların çözümünde yine en büyük sorumluluk araç sürücülerine düşmektedir. Sorumluluk bilinci ile hareket eden sürücüler trafikte daha güvenilir bir ortam oluşmasını sağlamaktadır. Trafik cezası madde 61/1-d ise bu sorumluluklarını yerine getirmeyen sürücülerin, ilgili madde çerçevesinde gerekli olan cezayı yemesi için belirlenmiş ve kanunlara eklenmiş bir maddedir.

Trafik Cezası Madde 61/1-d Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte araçlarını itfaiye yangın musluklarına yakın yerlere park ederek itfaiye araçlarına ve yetkililerine bir takım zorluklar yaşatan kişileri konu alan ve bu kişilerin alacağı cezanın, kanunlar çerçevesinde belirlenerek yürürlüğe konulmuş olan hükmüdür. Bu madde kanunlarda “Taşıt yolu üzerinde belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden beş metrelik mesafe içinde park etmek” şeklinde geçmektedir. Bu tip kural ihlalini genel olarak araç sürücüleri gerçekleştirdiği için ceza-i işlemde araç sürücülerine yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu madde çerçevesinde yukarı da belirttiğimiz gibi, kuralın ihlali durumunda ciddi sonuçlar doğabilmekte ve maddi kayıplar gerçekleşebilmektedir. Bunların önüne geçmek adına Türk ceza hukukuna göre bazı düzenlemeler yapmıştır. Bu ihlali gerçekleştiren sürücülere trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 10 ceza puanı eklenmektedir.

 Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz