Trafik Cezası Madde 61/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-c

Trafik Cezası Madde 61/1-c

Trafikte yaşanan en büyük sorunlardan biri de acemi araç sürücülerinin veya dikkatsiz,sorumsuz sürücülerin oluşturduğu sorunlardır. Trafikte hemen hemen her gün birçok kaza ve tıkanıklık gibi sorunlar oluşmaktadır. Bunlara verilecek örneklerden birisi de, araçlarını taşıt yollarının hemen üzerine veya bu taşıt yollarına bağlanan giriş yollarına araçlarını park eden araç sürücülerdir. Bu gibi durumlarda diğer araç sürücüleri yollarda devam edememekte, yola girememekte ve ilerleme sorunu yaşamaktadır.Hal böyle olunca da trafikte hem kilitlenmeler yaşanmakta hem de sıkıntı çeken sürücüler gerginleşerek başka türlü sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu gibi durumların engellenmesi ve bir daha yaşanmaması adına emniyet genel müdürlüğünce çalışmalar yapılmıştır. Trafik cezası madde 61/1-c ise bu tip durumlarda suçlu olarak bulunan ve bu kuralı ihlal eden kişilerin gerekli cezayı alması için oluşturulmuş bir düzenlemedir. Bu maddeye göre trafikte taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek yasaktır. Trafikte bu ve buna benzer sorunlara yol açan kişiler genellikle acemi sürücüler olmakta yada ilgili yerde park etmenin yasak olduğunu bilmeyen kişiler olmaktadır. Bu durumunda farkında olan emniyet genel müdürlüğü, gerektiği yerlere yeterli sayıda trafik uyarı levhası asmıştır. Ancak bunlara rağmen sürücüler hala bu kuralı ihlal etmeye devam ederse de ilgili madde çerçevesinde hakkında ceza-i yaptırım uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 61/1-c Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte, trafiğin hızlı ve seri aktığı noktalarda, taşıt yolları üzerinde geçiş yolu üstünde duran ve aracını park ettirerek trafikte bazı sorunlara yol açan sürücüleri alakadar eden ve ilgili kural ihlali sebebiyle alacağı ceza-i yaptırımın özelliklerini içerisinde bulunduran bir kanun maddesidir. Bu tip kural ihlallerinin ana sebebi genellikle araç sürücüsü olduğu için ceza-i işlemde araç sürücüsüne yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu madde de bahsedilen kuralın ihlalin sonucunda ciddi sonuçlar doğabildiği için, emniyet yetkilileri de bir daha gerçekleşmesinin önüne geçmek adına sürücülere belirli bir miktar ceza uygulamaktadır. Bu ceza miktarı madde 61/1-c çerçevesinde trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası olarak uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 10 ceza puanı eklenmektedir.

Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz