Trafik Cezası Madde 61/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-b

Trafik Cezası Madde 61/1-b

Günümüzde trafikteki araç sayısının çok fazla artması ile beraber bir çok sorun da beraberinde gelmiştir. Bu sorunlardan en büyüğü de araçların park yeri bulamama, bulsalar bile park sorunu yaşamalarıdır. Özellikle büyük şehirlerde araç sahipleri iş yerlerine yakın yerlerde park yeri bulmakta oldukça ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Hal böyle olunca da bu araç sürücüleri de park yapmamaları, park etmeleri yasak olan yerlere araçlarını park etmekte ve bazı sorunlara sebep olmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse yük taşımacılığı işiyle haşir neşir olan bir iş yeri sahibi, iş yerinin önüne uyarı tabelası ya da işaret levhası assa bile bazı sürücüler bunu görmezden gelmekte ve araçlarını iş yeri önüne park etmektedir. Bu yüzden iş yeri önüne gelen yük taşıma araçları gibi araçlar, önceden park etmiş diğer araç yüzünden park edememekte ve sorun yaşamaktadırlar. Bu ve buna benzer durumların yaşanmaması için de emniyet genel müdürlüğü ve trafik kontrol şubeleri ciddi şekilde çalışmaktadırlar. Ancak yetkili kurumlar ve kişiler her ne kadar çalışsalar da yine en büyük özveri ve anlayış sürücülerde olmadığı sürece bu tip sorunlar sürekli devam etmektedir. Bu yüzden bu gibi durumlarda en büyük görev yine araç sürücülerine düşmektedir. Trafik cezası Madde 61/1-b durmanın uyarı levhaları tarafından yasaklandığı yerlerde bu kurala riayet etmeyerek araçlarını park eden sürücülerin hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılarak ceza almalarını sağlayan yasal düzenlemelerin olduğu bir kanun hükmüdür.

Trafik Cezası Madde 61/1-b Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte daha önceden, durulmasının yasak olduğunun levhalar ile belirlenmiş olmasına rağmen bu kurala uymayan sürücüleri alakadar eden bir maddedir. Bu maddeye göre “taşıt yolu üzerinde park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde park etmek” kanunen suç teşkil etmektedir ve bunu ihmal eden sürücülere bir takım ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kural ihlaline sebep olan kişiler genellikle araç sürücüleri olduğu için ceza-i işlemde aynı şekilde araç sürücülerine uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu kuralın ihlali sonucunda ihlali gerçekleştiren kişilere bir takım cezalar uygulanmaktadır. Türk ceza hukukuna göre bu tip ihlalleri gerçekleştiren sürücülere trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 15 ceza puanı eklenmektedir.

 Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz