Trafik Cezası Madde 61/1-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 61/1-a

Trafik Cezası Madde 61/1-a

Trafikte, özellikle büyük şehirlerde normal bir günde bile bazen milyonlarca araç geçebilmektedir. Bu kadar aracın belirli bir düzen içerisinde ilerlemesi için hem emniyet yetkilileri hem de trafik müdürlükleri ciddi çalışmalar yapmışlardır ve yapmaya da devam etmektedirler. Bu kadar aracın herhangi bir karışıklığa ve kazaya sebebiyet vermeden trafikte seyir etmesinin en basit ve temel yolu ise hiç şüphesiz trafikte seri ve tıkanmadan araçların ilerlemesi ile mümkün olmaktadır. Görevliler bu şekilde araçların ilerlemesini sağlamak için çoğu yolda araçların park etmelerini yasaklamış ve durmalarını sağlayacak noktaları ortadan kaldırmışlardır. Çünkü çok sayıda aracın hızlı bir şekilde ilerlediği bir yolda sadece bir aracın bile bir kaç dakikalığına durması demek trafiğin ciddi şekilde olumsuz yönde etkilenmesi demektir. Bu sebepten dolayı, bu şekilde aksamaların önüne geçebilmek adına bir takım düzenlemeler yapılmış ve bazı kanunlar belirlenmiştir. Trafik Cezası Madde 61/1-a çerçevesinde taşıt yolu üzerinde durulması yasaklanmış olan yerlerde araçların park etmeleri yada durmaları kanunen yasaklanmıştır. İlgili kuralı ihlal etmek bu madde çerçevesinde suç sayılmaktadır ve bu suçu işleyen kişilere bir takım ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır. Trafikte bu şekilde önceden durulması yasaklanan yerlerde durmak sadece trafiği kilitlemekle kalmayıp aynı zamanda bir çok kazaya da sebep olabilmekte hatta can ve mal kayıpları da yaşanabilmektedir. Emniyet genel müdürlüğü bu ve buna benzer durumların ortadan kalkması ve bir daha yaşanmasını engelleyerek daha güvenli bir trafik ortamı oluşturmak için bu maddeleri ceza kanunlarına eklemiştir.

Trafik Cezası Madde 61/1-a Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde, trafikte daha önceden durulması yasaklanmış olan bazı noktalarda bu kanuna riayet etmeyerek yine de duran sürücüler hakkında yasal işlem yapılması için kanunlara eklenmiş bir maddedir. Bu madde ceza kanunlarında “Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığı yerlere park etmek” şeklinde geçmektedir. İlgili kurallara uymayan kişilere ise bir takım ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kural ihlalini gerçekleştiren kişiler genellikle sürücüler olduğu için ceza-i işlemler de aynı şekilde araç sürücülerine yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu kuralın ihlali sonucunda ihlali gerçekleştiren kişilere bir takım cezalar uygulanmaktadır. Türk ceza hukukuna durmaması gereken yerde duran ve trafikte risk oluşturan sürücülere trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 15 ceza puanı eklenmektedir.

Diğer Hususlar

Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz