Trafik Cezası Madde 60/1-h | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 60/1-h

Trafik Cezası Madde 60/1-h

Araç sayısının artık çok fazlalaştığı bu yüzyılda, araçların düzenli ve güvenli bir şekilde trafiğe çıkmaları ve kazalara sebebiyet olmaması için trafik müdürlükleri tarafından bir çok kural belirlenmiş ve uygulama yapılmıştır. Örnek vermek gerekirse hem şehir içi yollarda hem de şehirler arası yollarda sürücülerin yolun farklı yerlerinde uymaları gereken birbirinden farklı trafik kuralları bulunmaktadır. Bu kuralların hepsini yazılı yada görsel bir biçimde sürücülerin hizmetine sunmak neredeyse imkansız olduğu için yollarda trafik levhaları, işaret levhaları gibi uyarıcı uygulamalar konulmuştur. Bu levhalar sayesinde trafikte araçlar uymaları gereken kuralı fark etmekte ve buna uymaktadırlar. Ancak bazı sebeplerden dolayı sürücüler zaman zaman bu trafik levhalarını fark etmemekte yada görmemektedirler. Bunun en büyük sebebi, yolda trafik levhaları yada işaretlerin yer aldığı levhaların hemen yakınlarına araçlarını park eden yada araçlarını durduran sürücüler neden olmaktadır. Trafikte araçların güvenlikleri için konulan bu tip levhaların diğer araçlar tarafından görülmesini engelleyecek şekilde önlerinde duran sürücüler kanunen suç işlemiş sayılmakta ve bir takım ceza-i yaptırımlara maruz kalmaktadırlar. Trafik cezası madde 60/1-h bu ve buna benzer kural ihlallerinin gerçekleşmemesi ve caydırıcı olması sebebiyle sürücülere cezalar uygulamaktadır. Basit bir durum olarak görülse de bu durum hemen arkasında bazı sorunları belki de can ve mal kayıplarının yaşandığı ciddi kazaları getirebilmektedir.

Trafik Cezası Madde 60/1-h Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde şehir içi yada şehirler arası yollarda trafik levhalarının ve bir takım işaretlerin yer aldığı levhaların önlerinde araçlarını park ederek diğer araçların bu levhaları görmelerini engellemesini konu alan bir kanun maddesidir. Bu madde ceza hukukunda “Taşıt yolu üzerinde işaret levhalarına, yaklaşım yönünde ve park izni verilen yerler dışında; yerleşim birimi içinde on beş metre ve yerleşim birimi dışında yüz metre mesafede duraklamak” şeklinde geçmektedir ve bu kanunen de suç sayılmaktadır. Bu kural ihlalini gerçekleştiren kişiler genellikle araç sürücüleri olduğundan dolayı ceza-i yaptırım da bizzat araç sürücülerine uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu kuralın ihlali sonucunda ihlali gerçekleştiren kişilere bir takım cezalar uygulanmaktadır. Türk ceza hukukuna göre araçların şehir içinde yada şehirler arasında durmaması gereken levha  önleri gibi yerlerde durmasına sebep olacak şekilde kural ihlali yapan sürücülere trafik zabıtasınca 92TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur.Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 10 ceza puanı eklenmektedir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz