Trafik Cezası Madde 60/1-g | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 60/1-g

Trafik Cezası Madde 60/1-g

Trafiğin büyük şehirlerde uzun kuyruklara sebep olmasının ve kilitlenmesinin en büyük sebebinin araçların durmaması gereken yerlerde durmasından kaynaklanmaktadır. Araçlar seri trafiğin olduğu ve sayısız kişinin kullandığı yollarda gerekçe olmadan durmaları kesinlikle yasaktır ve kanunda suç teşkil etmektedir. Maalesef trafikte bir çok araç sürücüsü bu kural ihlalini gerçekleştirmekte ve diğer araçlara zor anlar yaşatmaktadır. Sadece bu araç sürücüleri değil aynı zaman da park edilmemesi gereken bir yere araç park edildiğini gören sürücülerin de bunu fırsat bilerek kendi araçlarını da oraya park ettikleri de görülmektedir. İlk aracın yaptığı ihlali de kendi lehine çevirdiğini sanan sonra ki sürücüler bu yüzden trafikte araçların duraksamasına, trafiğin yavaşlamasına ve daha bir çok soruna sebep olmaktadır. İstemeyerek olsa bile bu tip yerlerde duraksamak ve park etmek suçtur. Eğer araç hemen kendi önünde ki aracın park ettiğini fark ederse ve yolunu kapatırsa kendisi de oraya park etmemeli olabildiğince kısa süre içerisinde o yoldan ayrılarak başka güzergahlara yönelmelidir. Ayrıca her vatandaşın yapması gerektiği gibi de kural ihlali yapan sürücüyü uyarmalı ve hatasını düzeltmelidir. Eğer düzeltmiyor ise, gerekli yerlere şikayet hakkını kullanmalıdır. Trafik cezası Madde 60/1-g bu ve buna benzer durumlarda sorunun kısa sürede çözülmesi ve kural ihlali gerçekleştiren kişilere ceza-i yaptırım uygulanması için emniyet genel müdürlüğü tarafından belirlenmiş bir düzenlemedir.

Trafik Cezası Madde 60/1-g Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte durulması yada park edilmesi kanunen yasaklanmış olan yerlere araçlarını park eden sürücüleri fırsat bilerek, hemen yanlarına da kendi araçlarını park eden yada araçlarını yasak olan yerlerde durduran kişiler hakkında yapılacak ceza-i işlemlerin belirtildiği ve düzenlendiği bir kanun maddesidir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu kuralın ihlali sonucunda ihlali gerçekleştiren kişilere bir takım cezalar uygulanmaktadır. Bu madde ihlali sonucunda trafikte ciddi tıkanmalar, duraksamalar gerçekleşebileceği için ve bunun önünün alınması, bir daha gerçekleşmemesi adına caydırıcı olacak biçimde, sürücülere trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 10 ceza puanı eklenmektedir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz