Trafik Cezası Madde 60/1-f | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 60/1-f

Trafik Cezası Madde 60/1-f

Trafiğin oluşmasında şüphesiz en büyük etken ve ana sorun kaynağı, sürücülerin durmaması gerek yollarda başka araçların durabileceği ya da kendi araç türündeki araçların duramayacağı yerlerde durmasından kaynaklanmaktadır. Bazen bir kaç dakikalık iş için bile olsa aracını park etmemesi gereken bir yere koyan kişiler trafikte uzun süreli sorunların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, büyük şehirlerde trafiği en aza indiren ve rahatlatan ulaşım türü otobüsler ve tramvaylar gibi toplu taşıma araçlarıdır. Bu toplu taşıma araçlarının da trafiği rahatlatmasının ana kaynağı da trafikte çok kişiyle hızlı ve seri bir biçimde hareket etmesidir.Çoğu şehir de toplu taşıma araçları için özel yollar, güzergahlar ve duraklar belirlenmiş olsa da bu araçlar çoğu zaman trafikle iç içe hareket etmektedir. Haliyle otobüs, tramvay, taksi gibi araçların durakları da trafiğin için de olabilmektedir. Ancak bazı özel otomobil sürücüleri bu toplu taşıma araçlarının durakların araçlarını park etmekte, araçlarını bırakmaması gereken yerlerde durdurmaktadırlar. Bu kural ihlali sonucunda bu toplu taşıma araçları inmesi yada binmesi gereken yolcuları alamamakta ve trafikte büyük sorunlara yol açabilmektedirler. Emniyet genel müdürlüğü bu tip sorumsuzca davranan kişiler hakkında da bazı ceza-i yaptırımlar da yapmaktadırlar. Trafik ceza kanununda trafik cezası madde 60/1-f bu ve bunun gibi durumların yaşanmaması ya da yaşandığı taktirde de suçluların cezalandırılması için oluşturulmuş bir kanun maddesidir.

Trafik Cezası Madde 60/1-f Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte sadece otobüs, tramvay ya da taksi gibi toplu taşıma araçlarının durabildiği ve bunlardan başka araçların durmasının yasak olduğu yerlerde araçlarını park ettiren ya da durduran kişilerin gerekli ceza-i yaptırımın alabilmesi için düzenlenmiş bir kanun maddesidir. Bu madde çerçevesinde genellikle sorumsuz davranan ve suçlu olan kişi sürücüler olduğu için de ceza-i işlem de aynı şekilde bu sürücülere yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu kuralın ihlali sonucunda ihlali gerçekleştiren kişilere bir takım cezalar uygulanmaktadır. Türk ceza hukukuna göre taşıt yolu üzerinde otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak suçtur ve bu kurala uymayıp ihlal eden sürücülere trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 10 ceza puanı eklenmektedir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz