Trafik Cezası Madde 60/1-e | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 60/1-e

Trafik Cezası Madde 60/1-e

Trafikte çoğu zaman şehir içi yollarda tepeler ve görüş mesafesinin kısa olduğu, yetersiz kaldığı dönemeçler olabilmektedir. Sürücüler genellikle bu tip yerlerden geçerlerken dikkatli olmaya çalışırlar ve yavaş bir sürat ile seyir etmeye çalışırlar. Çünkü görüş mesafesi yetersiz kaldığı için aniden karşıdan bir araç ya da yaya belirebilir ve bu da kazalara sebebiyet verebilir. Ancak bazı sürücüler de tepe noktaları gibi yerlerde dikkatsiz bir şekilde araçlarını park etmekte, durmakta veya dönemeçlerde araçlarını bırakmaktadırlar. Bunun bir çok tehlikesi olabilmekte ve kazalara sebep olabilmektedirler. Mesela şehir içinde dar sokaklarda ki dönemeçlerin birinde aracını park eden bir kişi, başka bir aracın o sokakta dönerek yoluna devam etmesine engel olabilmektedir. Sadece trafikte kazalara sebep olmamakta aynı zaman da yolları kilitlemekte ve bir çok insanı mağdur durum da bırakabilmektedir bu gibi sorumsuzca davranışlar. Emniyet genel müdürlüğü ise hem şehir içi hem de şehirler arası yollarda bu gibi durumlarda araçların mağduriyet oluşturmaması ve oluşturanların da cezalandırılması için bir takım hukuki düzenlemeler yapmıştır. Trafik cezası madde 60/1-e trafikte araçlarını, araçların geçip devam ettiği yolların üzerinde görüşün yeterli olmadığı tepelere yakın yerlerde veya dönemeçlerde bırakan kişiler hakkında ceza-i yaptırımlar yapılmasını sağlayan bir kanun maddesidir. Bu madde trafikte ilgili kural ihlalini gerçekleştiren kişilerin trafik ekiplerince tespiti durumunda, ya da başka sürücülerin şikayeti sonrasında uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde  60/1-e Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte kilit nokta olarak adlandırabileceğimiz, yolların tepelerinde ve ya dönemeçlerde başka araçların rahat bir şekilde geçişini engelleyecek biçim de aracını park eden yada durduran kişileri alakadar eden bir yasal düzenlemedir. Bu madde trafik kanunlarında “Taşıt yolu üzerinde görüşün yeterli olmadığı tepelere yakın yerlerde veya dönemeçlerde duraklamak” şeklinde geçmektedir ve ilgili madde çerçevesinde bunun yapılması suç teşkil etmektedir. Genellikle bu tip sorumsuzluk ve ihlallerin sebebi sürücüler oldukları için ceza-i yaptırım da aynı şekilde sürücülere yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu kural ihlali yeri geldiğinde ciddi trafik kazalarına ve trafikte uzun süren kilitlenmelere yol açabildiği için bir takım ceza-i yaptırımı da bulunmaktadır. Türk ceza hukukuna göre belirtilen noktalarda duran sürücülere trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 10 ceza puanı eklenmektedir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz