Trafik Cezası Madde 60/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 60/1-c

Trafik Cezası Madde 60/1-c

Güvenli bir sürüş herkesin hakkıdır. Bu yüzden trafiğin güvenliğini sağlaması amacıyla ”trafik yönetmeliği” oluşturulmuştur. Trafik yönetmeliğinde ise trafik ceza maddeleri bulunmaktadır. Bu ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 60/1-c’de; taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak halinde bu maddenin ihlali söz konusu olur. Bildiğiniz gibi duraklamanın trafik yönetmeliğinde kıstasları bulunmaktadır. Duraklama; durma gibi durumlar dışında yolcu indirmek ya da bindirmek, yük yüklemek ya da boşaltmak ya da beklemek amacı ile araçların kısa süreler içinde durdurulmasıdır. Duraklama, bekleme amacı ile yapılırsa, bunun süresi ise maksimum 5 dakikadır. Bu sürenin geçirilmesi park etme sayılır. Trafik Cezası Madde 60/1-c’de taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak yasaktır. Çünkü okul yolunu kullanan öğrenciler, öğrenci servisleri , okulla ilişkili araçların geçişine engel olunması durumda bu maddenin ihlali sonucunda sürücüye ceza verilir. Yine yaya geçitlerini güvenlikleri içi kullanan yayaların, güvenliğini riske atacak şekilde aracın durdurulması veya park edilmesi halinde Trafik Cezası Madde 60/1-c kapsamında sürücüye ceza verilecektir. Trafik Cezası Madde 60/1-c cezaları ve kapsamı aşağıda verilmiştir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Cezası Madde 60/1-c konusu ; taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak halinde 60/1-c  maddesinin ihlalinden söz edilir. Trafik Cezası Madde 60/1-c ihlali sonucunda ilgili sürücüye madde kapsamında ceza verilir. Trafik Cezası Madde 60/1-c kapsamında verilecek olan ceza idari para cezasıdır. Bu idari para cezası ise ihlalin olduğu yerde görevli bulunan trafik zabıtası tarafından tahsil edilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Madde 60/1-c kapsamında; taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak trafik ihlali anlamına gelir.

Kimlere Uygulanacak?

Taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklama durumlarında sürücülere idari para cezası verilmektedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik ceza maddelerinden Trafik Cezası 60/1-c maddesinden belirtilen durumun aksi yapıldığında maddenin ihlali söz konusu olur ve ihlalin sonucunda verilecek olan ceza ise idari para cezası olarak 92 Türk Lirasıdır. Eğer cezayı belirlenmiş olan sürede öderseniz, ödemelerinizde % 25 indirim yapılır ve 69 TL ödersiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 60/1-c maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

60/1-c maddesinde belirtilen; taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak durumunda sürücüye ceza verilir. Verilen ceza idari para cezasının dahilinde sürücüye 10 ceza puanı verilir ve eğer bu puan ehliyete işlenirse ve 100’ü geçerse, ehliyet sürücünün elinden alınır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası 60/1-c maddesinde mülki amirce idari para cezası, trafikten men, belgelerin geri alınması  (Trafik zabıtası tarafından), belgelerin iptali, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), araç kullanmaktan men durumu olmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz