Trafik Cezası Madde 59 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 59

Trafik Cezası Madde 59

Trafiği düzene koyan trafik kurallarından Trafik Cezası Madde 59’da; yerleşim birimleri dışındaki kara yolunda, zorunlu haller dışında duraklamak veya park etmek, zorunlu hallerde gereken önlemleri almadan duraklama yapmak veya park etmek halinde sürücü trafik kuralı ihlali yapmış olur. Bu ihlalin sonucunda da Trafik Cezası Madde 59 kapsamında cezalandırma yapılmaktadır. Bu ceza ise idari para cezası olup ayrıca sürücüye ceza puanı da verilmektedir. Trafik Cezası Madde 59’da denir ki, araçlar şayet yerleşim birimlerinin dışında bulunan kara yollarında zorunlu olmadıkça durması, park etmesi ya da acil bir durumda gereken önlemleri almadan duraklamaya veya park etmeye çalışması bazı kazalara neden olabilir. Bu kazaların da önüne geçmek amacıyla sürücü Trafik Cezası Madde 59 kapsamında cezalandırılır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 59 maddesinde; yerleşim birimleri dışındaki kara yolunda, zorunlu haller haricinde duraklamak ya da park etmek, zorunlu hallerde gereken önlemleri almadan duraklamak ya da park etmek halinde trafik ihlali yapılmış olunur. İhlalin tespiti sonrasında ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Verilen cezalar ise idari para cezası olmakla beraber aynı zamanda o yerin trafik zabıtası tarafından tahsil edilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Bu cezalar; yerleşim birimleri dışındaki kara yolunda, zorunlu haller dışında duraklamak ya da park etmek, zorunlu hallerde gereken önlemleri almadan duraklama yapmak ya da park etmek durumunda Trafik ceza 59 maddesi gereğince trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

yerleşim birimleri dışındaki kara yolunda, zorunlu haller dışında duraklama yapmak ya da park etmek, zorunlu hallerde gereken önlemleri almadan duraklamak ya da park etmek durumunda ‘ Sürücülere ‘ verilen ceza idari para cezasıdır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 59 maddesindeki hükümlerden farklı olarak yapılan davranışların ardından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Tabi belirlenen ödeme tarihi içerisinde cezayı öderseniz  bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ayrıca 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 59  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Trafik ceza 59 maddesinde belirtilen; yerleşim birimleri dışındaki kara yolunda, zorunlu durumlar dışında duraklamak ya da park etmek, zorunlu hallerde gerekli önlemleri almadan duraklamak ya da park etmek durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezanın sonunda sürücüler 20 ceza puanı alırlar. Ceza puanları ehliyete işlendiğinde ve 100 puana ulaştığında, ehliyetlere el konulması durumu söz konusu olur.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 59 maddesinde mülki amirce idari para cezası, belgelerin iptali (mahkemeler tarafından),belgelerin geri alınması  (trafik zabıtası tarafından), trafikten men, araç kullanmaktan men, belgelerin iptali, durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz