Trafik Cezası Madde 58 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 58

Trafik Cezası Madde 58

Trafik ceza maddelerinden madde 58; aksine bir işaret bulunmadıkça araçlarını gittikleri yöne göre yolun en sağ kenarında durdurmamak, yolcularının iniş ve binişlerini sağ taraftan yaptırmamak ve yolcuların da iniş ve binişlerini sağ taraftan yapmaması durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur. Bu maddenin ihlali sonucunda sürücülere idari para cezası ve ceza puanı verilmektedir. Trafik Cezası Madde 58 de belirtilen aksine bir işaret bulunmadıkça araçlarını gittikleri yöne göre yolun en sağ kenarında durdurmamak, yolcularının iniş ve binişlerini sağ taraftan yaptırmamak ve yolcuların da iniş ve binişlerini sağ taraftan yapmamak kural ihlali olmasının yanında aynı zamanda yolcular ve diğer sürücüler için kaza tehlikesi doğurmaktadır. Bu yüzden Trafik cezası madde 58 kapsamında kurallara uymak gerekmektedir. Aksi halde aşağıda ayrıntılı bir biçimde anlattığımız durumlar ile karşılaşırsınız.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 58 maddesinde; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak halinde trafik ihlali yapılmış olunur. İhlalin tespiti sonrasında ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Verilen cezalar ise idari para cezası olmakla beraber aynı zamanda o yerin trafik zabıtası tarafından tahsil edilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Bu cezalar; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, tünellere, dar köprü, dönemeçlere girerken, hemzemin geçitlere ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda Trafik ceza 58 maddesi gereğince trafik ihlali kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçlere girerken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, tünellere, hemzemin geçitlere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda ‘Sürücülere ve yolculara’ verilmekte olan idari para cezasıdır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 58 maddesindeki hükümlerden farklı olarak yapılan davranışların ardından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenmiş olan ödeme tarihi içinde cezayı öderseniz, bu durumda esas ceza miktarı üzerinden % 25 kazanırsınız ve 69 TL olarak cezayı ödersiniz. Ayrıca 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 58  maddesine göre Trafik Zabıtası tarafından İdari Para Cezası 92 TL civarında hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Trafik ceza 58 maddesinde belirtilen ; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu cezanın soncunda sürücülere 15 ceza puanı verilir. Bu ceza puanı ehliyete yazılırsa ve 100 puanı geçerse ehliyetlere el konulması durumu ortaya çıkar.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 58 maddesinde mülki amirce idari para cezası, belgelerin iptali, belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), trafikten men, belgelerin iptali  (Mahkemeler tarafından), araç kullanmaktan men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz