Trafik Cezası Madde 53/1-f | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 57/1-f

Trafik Cezası Madde 57/1-f

Trafik hayatımızın bir parçası. Öyle ki her gün vaktimizin büyük bir bölümünü yollarda geçiriyoruz. Haliyle kalabalık trafikle mücadele etmek de ayrıca dikkat istiyor. Trafik kanunun ceza maddeleri sürücü veya yayaların trafikte en az hata ve en az zarar ile mücadele edebilmeleri için oluşturulmuştur. Yine bu ceza maddelerinden biri olan Trafik Cezası Madde 57/1-f; bunun tersine bir işaret olmadığı sürece, bütün kavşaklarda araçların ray üzerinde hareket eden taşıtlara ilk geçiş hakkını vermemek dahilinde maddenin ihlalinin söz konusu olacağını anlatır. Bilindiği gibi bazı demir yolları eski yapılanmalarından dolayı ya da bazı kavşak ver yolların kesişmesinden dolayı araçlar ve trenler karşı karşıya gelebilmektedir. Bu ceza maddesinden bizleri bir konuda uyarmaktadır. Ceza maddesinden ifade edilen aksine bir işaret olmadıkça, bütün kavşaklarda araçların ray üzerinde hareket eden taşıtlara ilk geçiş hakkını verilmesi önemli bir husustur. Bizlerin raylı sistemle hareket eden araçlara öncelik vermemiz gerekmektedir. Aksi halde büyük kazalara neden olabiliriz. Tabi bu durumun aksini yaptığımız da tespit edildiğinden bu durumda da sürücüye Trafik Cezası Madde 57/1-f kapsamında ceza verilecektir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik ceza maddelerinden 57/1-f ‘ye göre; tersi bir durum için işaret olmazsa, bütün kavşaklarda araçların ray üzerinde hareket eden taşıtlara ilk geçiş hakkını vermeme durumunda bu madde ihlal edilmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım idari para cezası şeklindedir. Trafik kuralı ihlalinin tespit edildiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Aksine bir işaret olmadığı sürece, bütün kavşaklarda araçların ray üzerinde hareket eden taşıtlara ilk olan geçiş hakkını vermeme durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-f maddesine göre trafik ihlali yapılma durumu meydana gelir.

Kimlere Uygulanacak?

Aksine bir işaret olmadı sürece, bütün kavşaklarda bulunan araçların ray üzerinde hareket eden taşıtlara ilk geçiş hakkını vermemek halinde sürücülere idari para cezası uygulaması yapılır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Yasasının 57/1-f maddesindeki durumlardan farklı hareket edildiğinde sürücülere idari para cezası olarak 92 TL ödetilir. Ama cezayı  % 25 İndirimli olarak  yani 69 TL  olarak ödemek isterseniz de sizin için belirlenen süre içinde ödemeniz gerekmektedir.  Bu trafik cezası ise 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 57/1-f maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 57/1-f maddesinde belirtilen; aksine bir işaret olmadıkça, bütün kavşaklarda araçların ray üzerinde hareket eden taşıtlara ilk geçiş hakkını vermemek durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezanın sonucunda sürücüler 20 ceza puanına sahip olurlar. Eğer bu ceza puanı ehliyete işlenirse 100 puanı geçerse ehliyetlere el konulması durumu ortaya çıkabilir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Yasasının 57/1-f maddesinde belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin geri alınması (Trafik zabıtaları tarafından), belgelerin iptali, trafikten men, araç kullanmaktan men, mülki amirce idari para cezası durumundan söz edilemez.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz