Trafik Cezası Madde 57/1-e | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 57/1-e

Trafik Cezası Madde 57/1-e

Kara yolları Trafik Yasasının Trafik Cezası Madde 57/1-e belirtilen; kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, taşıttan inmek, yavaşlamak ya da araçların motorunu durdurmak durumunda sürücüye ceza uygulanır. Cezanın şekli idari para cezası olmakla beraber aynı zamanda sürücüye ceza puanı da verilmektedir. Cezalar ise trafik zabıtası tarafından uygulanmaktadır. Kavşağa yaklaşmakta olan sürücüler, kavşakta yer alan şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, geçiş hakkına sahip olan araçların önce geçmesine imkan vermek, dikkatli olmak zorundadır. Aksi halde büyük kazalara neden olabilirler. Çünkü kavşaklar trafiğin en kilit olduğu noktalar olduğundan dolayı sürücülerin en üst seviyede dikkat etmeleri gerekmektedir. Bildiğiniz gibi trafik yönetmeliğinde kavşaklarda araçların nasıl sürülmesi gerektiğine dair birçok bilgi bulunmaktadır. Kavşakta hangi araçların öncelikli olduğundan ya da sağa sola dönüşlerde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine kadar her şey sürücüler için açıklanmıştır. Bu yüzden trafik kurallarına uyarak hareket etmek amacıyla Trafik yönetmeliğine bir göz atmanızı öneririm. Ayrıca kavşaklar araçların en yoğun ve hızlı hareket ettiği yerlerdir. Bu yüzden kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek ya da araçların motorunu durdurmak hem sürücüler hem de yolcular için büyük tehlike arz etmektedir. Zaten Trafik Cezası Madde 57/1-e’de bu ihlalin yapılmaması gerektiği ve yapılması halinde Trafik Cezası Madde 57/1-e kapsamında sürücünün nasıl cezalandırılacağını aşağıda sizler için paylaştık.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 57/1-e maddesinde; kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek ya da araçların motorunu durdurmak halinde trafik ihlal etmiş olunur. İhlalin tespiti sonucunda cezai işlem uygulanır. Cezai işlem ise idari para cezası şeklinde olur ve tespitin gerçekleşmiş olduğu yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Kavşaklarda gereksiz olarak yavaşlamak, duraklamak, taşıttan inmek ya da araçların motorunu durdurmak halinde Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-e maddesine göre trafik ihlali yapılmış sayılır.

Kimlere Uygulanacak?

Kavşaklarda gereksiz olarak taşıttan inmek, duraklamak, yavaşlamak ya da araçların motorunu durdurmak durumunda ‘ Sürücülere ‘ idari para cezası verilir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Yasasının 57/1-e maddesinde belirtilen idari para cezası 92 Türk Lirasıdır. % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca bu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 57/1-e maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasında bulunan ceza maddelerinden 57/1-e’de; kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, taşıttan inmek, yavaşlamak ya da araçların motorunu durdurmak halinde sürücüye ceza verilecektir. Bu cezanın kapsamı 20 ceza puanıdır. Eğer bu puanlar ehliyete işlerse ve 100 puanı geçerse, ehliyete el koyma durumu ortaya çıkmaktadır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik ceza 57/1-e maddesinde mülki amirce idari para cezası, araç kullanmaktan men, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin iptali, belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), trafikten men durumu yoktur.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz