Trafik Cezası Madde 57/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 57/1-c

Trafik Cezası Madde 57/1-c

Trafik kanunun Trafik Cezası Madde 57/1-c’de; kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise, motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldaki aracın, sağdan gelen araca geçiş hakkını vermemesi durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur. Trafik Cezası Madde 57/1-c ihlali sonucunda sürücüye idari para cezası verilmektedir. Bu cezayı da trafik zabıtası tahsil etmektedir. Ayrıca Trafik Cezası Madde 57/1-c ihlali sonucunda sürücüye ceza puanı da verilmektedir. Trafik yönetmeliğinde kavşaklardaki geçiş sırası şu şekilde belirtilmiştir:

 1. Yoldaki sürücüler, geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara geçiş hakkı vermelidir.
 2. Önceliğe sahip olan yayalara geçiş hakkı vermelidir.
 3. Doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler, bu yoldan geçmekte olan araçlara,
 4. Bölünmüş yola çıkan sürücüler bu yoldan gelmekte olan araçlara,
 5. Tali yoldan anayola çıkan sürücüler anayoldan gelen araçlara,
 6. Dönel kavşağa gelen çıkmakta olan sürücüler dönel kavşak içindeki araçlara,
 7. Bir iz ya da mülkten karayoluna çıkan sürücüler karayolundan gelmekte olan araçlara,
 8. Dönüş yapmakta olan sürücüler, doğru geçmekte olan araçlara,
 9. Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı şekilde olduğu işaretlerle belirtilmemişse;
 10. Motorsuz araç sürücüleri, motorlu olan araçlara,
 11. Lastik tekerlekli traktör ve iş makinesi sürücüleri, diğer motorlu araç sürücülerine,
 12. Soldan gelen motorlu araç, sağdan gelen diğer araca,
 13. Kavşağa gelmiş olan sürücüler, kavşak giriş ve çıkışlarında kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara, geçiş hakkını vermek zorunluluğuna sahiptirler.

Sürücülerin ise yönetmelikteki bu maddeler gereğince hareket etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde Trafik Cezası Madde 57/1-c kapsamında ceza verilir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-c maddesinde; kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise, motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldaki aracın, sağdan gelen araca geçiş hakkını vermemesi halinde Trafik Yasasının 57/1-c maddesi ihlal etmiş sayılır. Bu ihlal tespit edilirse, cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olarak ve tespitin gerçekleştiği yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise, motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldaki aracın, sağdan gelen araca geçiş hakkını vermemesi durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-c maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise, motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldaki aracın, sağdan gelen araca geçiş hakkını vermemesi durumunda sürücülere uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayan Kurum

Kara yolları Trafik Yasasının 57/1-c maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanan idari para cezası 92 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Ama belirlenmiş olan ödeme tarihi içinde cezayı ödemek isterseniz, temel ceza miktarının üzerinden % 25 indirim yapılır ve 69 TL ceza ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-c maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-c maddesinde belirtilen; kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemişse, motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldaki aracın, sağdan gelen araca geçiş hakkını vermemesi durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezanın sonucunda sürücüler 20 ceza puanı verilmektedir. Eğer bu ceza puanı ehliyete işlenirse ve 100 puanı geçerse, sürücülerin ehliyetine el koyulması gündeme gelir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-c maddesinde trafik zabıtasınca idari para cezası, belgelerin iptali, belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), trafikten men, araç kullanmaktan men durumu, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından) durumu bulunmamaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz