Trafik Cezası Madde 53/2 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 53/2

Trafik Cezası Madde 53/2

Trafik Cezası Madde 53/2; sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ilk geçiş hakkını vermemek durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur.  Bu kurallar ise trafik yönetmeliğinde ayrıntılı bir biçimde belirtilmiştir. Buna göre; kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadırlar. Trafik zabıtası veya trafik işaret levhası veya ışıklı işaret cihazları bulunmayan kavşaklarda sürücüler sağa veya sola dönüşlerde kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ve sola dönüşlerde sağdan ve karşıdan gelen trafiğe ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Gidişe ayrılmış birden fazla şeridi bulunan yollarda, en sağdaki veya soldaki şerit işaretlenmek suretiyle sadece dönüşlere ayrılabilir. Ayrılmış bu şeritlere bitişik diğer şeritlerden de işaretlenmek suretiyle sağa veya sola dönüşlere izin verilebilir. Bu kurallara uyulmadığında ise Trafik Cezası Madde 53/2 kapsamında cezaya çarptırılır. Bu cezalar ise sürücüye idari para cezası ve ceza puanı olarak verilir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/2 maddesinde; sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapmakta olan yayalara, bisiklet yolunda bulunan bisikletlilere ilk geçiş hakkını vermemek durumunda Trafik Kanunun 53/2 maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ilk geçiş hakkını vermemek durumunda Kara yolları Trafik Yasasının 53/2 maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Sağa, sola dönüşlerde, bisiklet yolunda bulunan bisikletlilere, kurallara uygun geçiş yapmakta olan yayalara, ilk geçiş hakkını vermeme durumunda sürücülere uygulanacak ceza idari para cezası şeklinde olur.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Yasasının 53/2 maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır. Ama belirlenmiş olan ödeme tarihi içinde cezayı ödemek isterseniz, bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 indirim yapılır ve 69 Türk Lirası ceza ödenir. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 53/2 maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 53/2 maddesinde belirtilen ; sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ilk geçiş hakkını vermemek durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücülere 20 ceza puanı eklenmektedir. Eğer bu ceza puanı ehliyete işlenirse ve 100 puanı geçerse ehliyetlerinin alınması gündeme gelir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Yasasının 53/2 maddesinde trafik zabıtasınca idari para cezası, trafikten men, belgelerin iptali, araç kullanmaktan men, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz