Trafik Cezası Madde 53/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 53/1-c;

Trafik Cezası Madde 53/1-c;

Trafik Cezası Madde 53/1-c; dönel kavşaklarda dönüş kurallarına riayet etmemek halinde ceza maddesi kapsamında cezanın verileceğinden bahsetmektedir. Bu ceza sürücüye ceza puanı ve idari para cezası şeklinde uygulanmaktadır. Bildiğiniz gibi trafik yönetmeliğinde dönel kavşaklarda dönüş kurallarının nasıl olduğu ayrıntılı bir biçimde ifade edilir. Aşağıda sizler için bir kez daha dönel kavşaklarda dönüş kurallarının nasıl olması gerektiğini paylaştık. Buna göre araç sürücülerinin ;

1-     Dönüş işaretini vermeye,

2-     Uygun şeride girmeye,

3-     Hızlarını azaltmaya,

4-     Sola yada geriye döneceklerin, orta adaya yakın şeritten kavşağa girmeleri,

5-     Ada etrafında dönerken gereksiz şerit değiştirmeleri yasaktır.

6-     Sola dönüş yapacakların ; orta adanın uzağında  durmaları ve kalkıştan sonra gireceği yola yaklaşırken sağa dönüş lambalarıyla işaret verip, dönel kavşaktan çıkmaları gerekmektedir.

7-     Geriye dönüş yapacakların; orta adanın yakınında durmaları ve sola dönüş lambalarıyla işaret verip, kalkıştan sonra şerit değiştirmeden ada etrafında çeyrek tur daha giderek beklemeleri ve son kalkışta geriye dönüşü tamamladıktan sonra trafiği tehlikeye düşürmeden kısa sürede sağ şeride veya hızını gerektiren şeride geçmeleri zorunludur.

Bu kurallara uyulduğu takdirde kazaların da önüne geçilmiş olunur. Hali hazırda Trafik Cezası Madde 53/1-c de dönel kavşaklarda dönüş kurallarına riayet edilmesi gerektiğinden bahsetmektedir. Aksi halde Trafik Cezası Madde 53/1-c kapsamında sürücüye ceza verilmektedir.

 

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-c maddesinde; dönel kavşaklarda dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda Trafik Kanunun 53/1-c maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; dönel kavşaklarda dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-c maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Dönel kavşaklarda dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-c maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-c maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-c maddesinde belirtilen ; dönel kavşaklarda dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”20” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-c maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz