Trafik Cezası Madde 53/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 53/1-b

Trafik Cezası Madde 53/1-b

Trafik Cezası Madde 53/1-b; sola dönüş kurallarına riayet etmemek  durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur. Trafik yönetmeliğinde sola dönüşler aşağıdaki gibi olması yönünde yazılmıştır. Sola dönüş yapıldığında sürücülerin yapması gerekenler şunlardır:

  1. Dönüş işareti verilmeli.
  2. Çok şeritli yollarda gidişe ayrılan şeritlerden en soldakine, iki şeritli ve iki yönlü karayollarında sağ şeridin soluna yanaşılmalı.
  3. Hız azaltılmalı.
  4. Dönüşe başlamadan önce sağ taraftan gelen taşıtlara ilk geçiş hakkını verilmeli.
  5. Dönüş yapıldığı sırada karşıdan gelen ve emniyetle duramayacak kadar kavşağa yaklaşmış araçlar beklenmeli.
  6. Döneceği yolun gidişe ayrılmış olan kısmına girmek üzere arkadan gelen, sola dönecek diğer araçları engellememek için dönüşü geniş kavis ile yapılmalı.
  7. Kavşağa gelindiğinde varsa kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara geçiş hakkı verilmeli.
  8. Dönüş sırasında yolun çok şeritliyse, en sağ şeridin dışındaki uygun bir şeritten kavşak terk edilmeli.
  9. Döndüğü yola girdikten sonra en kısa sürede trafiği tehlikeye düşürmeden sağ şeride ya da hızının gerektirdiği şeride girmeye mecbur olmaktadırlar.

Aksi takdirde bu kurallar yerine getirilmediğinde bazı kazalar meydana gelmektedir. Bu kazalar bazen ağır hasarlı ve can kaybına neden olan kazalar olabilir. Bu yüzden sola dönüşlerde yönetmeliğe uygun hareket etmek önem arz eder. Trafik Cezası Madde 53/1-b kapsamında yönetmeliğe aykırı hareket eden kişilerin alacağı cezalar ve ayrıntıları aşağıdaki yazıda paylaşılmıştır.

Trafik İhlali Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 53/1-b maddesinde; sola dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda Trafik Kanunun 53/1-b maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olarak ve tespitin olduğu yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Cezalar Kimlere Uygulanır?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; sola dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda Kara yolları Trafik Yasasının 53/1-b maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Sola dönüş kurallarına riayet etmeme durumunda sürücülere uygulanacak olan ceza idari para cezası şeklinde belirlenmiştir.

Ceza Miktarı ve Uygulayan Kurum

Kara yolları Trafik Yasasının 53/1-b maddesine göre ters kabul edilmekte olan durumlardan uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır. Ama belirlenmiş olan ödeme tarihi içinde eğer cezayı ödemek istediğinizde temel ceza miktarının üzerinden % 25 indirim ile hesaplanır ve  69 TL olarak ceza ödenir. Ceza 5252 sayılı Yasasının 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 53/1-b maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-b maddesinde belirtilen; sola dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezanın sonucunda sürücüler 20 ceza puanına çarptırılmaktadır. Eğer bu ceza puanı ehliyete işlerse ve 100 puanı geçerse, ehliyete el konulma durumu söz konusu olmaktadır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-b maddesinde belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), belgelerin iptali (mahkemeler tarafından), trafikten men, belgelerin iptali, trafik zabıtasınca idari para cezası, araç kullanmaktan men durumu söz konusu olmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz