Trafik Cezası Madde 53/1-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 53/1-a

Trafik Cezası Madde 53/1-a

Trafik ceza kanununun Trafik Cezası Madde 53/1-a da belirtilen; sağa dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda cezai işlem uygulanır. Trafik Cezası Madde 53/1-a; yollarda seyir halinde iken hem sürücünün kendi güvenliği hem de diğer sürücüler ve yolcuların güvenliği için her daim kurallara uyması gerekmektedir. Özellikle kavşaklarda sağa sola dönüşler hayati önem taşımaktadır. Trafik yönetmeliğinde bu kurallar şöyle özetlenmiştir: Kara yolunda hareket durumunda olan ve iki yönlü iki şeritli yol üzerinde önde giden bir otomobili geçmeye başlamadan ya da park etmiş araçların arasından çıkarken, taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken, şerit değiştirirken, sağa–sola dönerken, geri giderken kara yolunu kullananları tehlikeye sokmayacak şekilde uyulması gereken kurallar şunlardır:

 1. Araç çalıştırılmadan önce etraf kontrol edilmeli.
 2. Manevra sırasında dönüş ışıklarını kullanmalı ve manevra süresinde işarete devam etmeli,
 3. Kavşaklara yerleşim birimi içerisinde  30 metre dışında 150 metre kala ve kavşak içinde şerit değiştirmek yasaktır.

Dönüşlerde uyulması gereken kurallar:

 1. Dönüş işareti verilmeli.
 2. Uygun mesafede dönüşe ayrılmış olan şeritte gidilmeli.
 3. Hız azaltılmalı.
 4. Sağa dönüşte dar kavisle, sola dönüşte geniş kavisle dönülmeli.
 5. Sağa dönüşlerde geçen yaya ya da bisiklet sürücüsü varsa, o sürücülere yol verilmeli.
 6. Girilecek olan yol çok şeritliyse; sola dönüşte uygun şeride, sağa dönüşte en sağ şeride geçilmeli ve dönüş tamamlandığında hızın gerektirdiği uygun şeride geçilmeli.

Sağa dönüşlerde:

 1. Dönüş işareti vermeye,
 2. Sağ şeride veya işaretle dönüş izni verilen şeride girmeye,
 3. Hızını azaltmaya,
 4. Dar bir kavisle dönmeye,
 5. Dönüş sırasında varsa kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara ve bisikletlilere geçiş hakkı vermeye,
 6. Dönülen kara yolunun gidiş şeridine veya gidişe ayrılmış en sağ şeridine girmeye mecburdurlar.

Bu kurallara riayet ederek dönüşleri yapmak gerekmektedir. Aksi takdirde Trafik Cezası Madde 53/1-a kapsamında ceza uygulanacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-a maddesinde; Sağa dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda Trafik Kanunun 53/1-a maddesi ihlal etmiş olunur. İhlalin tespit edildiği durumlardaysa, cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olarak ve tespitin gerçekleştiği yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Ceza Kimlere Uygulanır?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; Sağa dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-a maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Sağa dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda sürücülere uygulanacak ceza idari para cezası şeklinde belirlenmiştir.

Ceza Miktarı ve Uygulayan Kurum

Kara yolları Trafik Yasasının 53/1-a maddesine göre ters kabul edilmiş olan durumlardan uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır. Ama belirlenmiş olan ödeme tarihi içinde cezayı ödemek istediğiniz takdirde, esas ceza miktarı üzerinden % 25 indirimle hesaplanır ve  69 TL olarak ceza ödenebilir. Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 53/1-a maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-a maddesinde belirtilen; sağa dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezanın sonucunda sürücüler 20 ceza puanına çarptırılmaktadırlar. Eğer bu ceza puanı ehliyete yazılırsa ve 100 puanı geçerse, sürücünün ehliyetinin alınması durumu söz konusu olmaktadır.

Diğer Durumlar

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-a maddesinde trafik zabıtasınca idari para cezası, araç kullanmaktan men, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin iptali, belgelerin geri alınması (Trafik zabıtaları tarafından), trafikten men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz