Trafik Cezası Madde 52/1-d | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 52/1-d

Trafik Cezası Madde 52/1-d

Trafik Cezası Madde 52/1-d; kol ve grup şeklinde otomobil kullanırken, araçların arasında diğer araçların güvenli olarak girebilecekleri açıklığı bırakmamak durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur. Trafik Cezası Madde 52/1-d ihlali sonucunda sürücü idari para cezası alır. Bu cezayı ise trafik zabıtası tahsil etmektedir. Kol veya grup halinde araç kullanımı sırasında, buna en güzel örnek olarak düğün alayını verebiliriz, araçların aralarında güvenli geçiş aralıkları bırakmak çok önem arz etmektedir. Düşünün ki bir düğün alayında birbirine çok yakın araçlar hızlı ve seri bir şekilde ilerlemektedir. Anında öndeki araç kırmızı ışığın yanması ile durdu ve arkadaki bazı araçlar bunu fark etmemeleri durumunda birde araçların arasında güvenli açıklıklar da bulunmadığı ihtimalinde zincirleme kaza kaçınılmaz hale gelecektir. Bu verdiğimiz örnekler ve daha fazlası maalesef ülkemizde yaşanmış bulunmaktadır. Bu tür feci kazaların önüne geçmek amacıyla, trafik yönetmeliği Trafik Cezası Madde 52/1-d’de kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak halinde maddeyi ihlal edilmiş sayıp ceza vermektedir. Bu yüzden hem kendi hem de diğer insanların can ve mal güvenliği için bu durumu göz önünde bulundurarak trafikte hareket etmelisiniz. Trafik Cezası Madde 52/1-d kapsamı ile ilgili ayrıntıları bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Trafik İhlali Konusu

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d maddesinde; kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak durumunda Trafik Kanunun 52/1-d maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası şeklinde ve bu tespitin gerçekleştiği yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanır?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak durumunda ‘Sürücülere’ uygulanacak ceza idari para cezası şeklinde olmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayan Kurum

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d maddesine göre ters kabul edilmiş olan durumlardan uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak tanımlanmıştır. Ama belirlenmiş olan ödeme tarihi içinde eğer cezayı ödemek isterseniz, temel ceza miktarının üzerinden % 25 indirimli hesaplanmış şekliyle, 69 TL olarak cezayı ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 52/1-d maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır.

Ceza Puanı Ne Anlama Gelir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d maddesinde belirtilen; kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu ceza sonucunda sürücüler 15 ceza puanına çarptırılmaktadırlar. Eğer bu ceza puanı ehliyete yazılırsa ve 100 puanı geçerse, sürücülerin ehliyetlerinin alınması söz konusu olabilmektedir.

Diğer Durumlar

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d maddesinde belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), araç kullanmaktan men, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), trafik zabıtasınca idari para cezası, belgelerin iptali, trafikten men durumu söz konusu olmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz