Trafik Cezası Madde 52/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 52/1-c

Trafik Cezası Madde 52/1-c

Trafik Cezası Maddelerinden 52/1-c de; diğer bir aracı izlerken, hızını kullandığı aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenen güvenli mesafeyi bırakmamak halinde bu maddenin ihlali söz konusu olacaktır. Bildiğiniz gibi seyir durumundaki iki otomobilin arasında kalan mesafeye, takip mesafesi denilmektedir. Arabalar hareket durumundayken aralarında mesafe bırakmamaları halinde kazalara neden olunmaktadır. Bundan dolayı araçlar arasında yer alan takip mesafesi oldukça önemlidir. Takip mesafesi  hızın en az yarısı kadar olmalıdır. Fakat takip mesafesi sadece aracın hızını göre belirlenemez. Aracın cinsi, hava ve yol durumu, yüklü ve boş olma durumu, trafik yoğunluğu gibi etmenleri de göz önünde bulundurarak takip mesafesi belirlenir.

Takip mesafesi düz yollarda, yol kenarlarında bulunan kenar taşları 50 metre aralıklarla dizilmektedir. Seyir durumundaki araç kenar taşı hizasındayken, arkasından takip eden araç bir sonraki kenar taşı hizasındaysa, takip mesafesi uygun manasına gelir. 90 km/saat hızla giden bir araç, ortalama saniyede 25 m yol almaktadır. 2 saniyede 50 m yol alırsa, 2 saniyelik mesafe 2 araç arası mesafe uygun anlamına gelir. Yollar takip mesafesini kolayca belirleyebilmeniz için dizayn edilmiş olmakla beraber, bizlerin de takip mesafesini aşmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Aksi halde Trafik Cezası Madde 52/1-c kapsamında cezaya tabii olunur. Trafik Cezası Madde 52/1-c kapsamında ihlalin değerlendirmesi ile ilgili tüm bilgileri aşağıdaki yazıdan bulabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c maddesinde; diğer aracı izlerken, hızını kullandığı otomobilin yük ve teknik özelliğine, yol, görüş, trafik ve hava durumunun gerektirmiş olduğu şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenmiş olan güvenli mesafeyi bırakmamak durumunda Trafik Kanunun 52/1-c maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası şeklinde olmaktadır ve tespitin gerçekleştiği yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; diğer bir aracı izlerken, hızını kullandığı aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenen güvenli mesafeyi bırakmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Diğer bir aracı izlerken, hızını kullandığı aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenen güvenli mesafeyi bırakmamak durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayan Kurum

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c maddesine göre ters kabul edilen durumlardan uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak hesaplanmıştır. Ama belirlenen ödeme tarihi içinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarının üzerinden % 25 indirim alırsınız ve  69 TL olarak cezayı ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenmiş olan idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak belirlenmiştir.

Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c maddesinde belirtilen; diğer bir aracı izlerken, hızını kullandığı aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenen güvenli mesafeyi bırakmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”20” ceza puanına çarptırılmaktadır. Bu ceza puanı ehliyete yazılırsa ve toplam 100 puanı geçerse, sürücülerin ehliyetlerinin ellerinden alınması söz konusu olabilir.

Diğer Durumlar

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c maddesinde trafik zabıtasınca idari para cezası, trafikten men, belgelerin geri alınması (trafik zabıtası tarafından), belgelerin iptali, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), araç kullanmaktan men durumu söz konusu olmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz