Trafik Cezası Madde 52/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 52/1-b

Trafik Cezası Madde 52/1-b

Trafik ceza kanununun ceza maddeleri arasında yer alan Trafik Cezası Madde 52/1-b ; aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak halinde sürücü Trafik Cezası Madde 52/1-b’yi ihlal etmiş olarak kabul edilmektedir. Trafik Cezası Madde 52/1-b gereğince sürücü trafikte seyir halinde iken aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurması gerekmektedir. Aksi halde sürücü Trafik Cezası Madde 52/1-b kapsamında trafik ihlalinin cezasını ödemek zorunda kalacaktır. Bu ceza ise idari para cezası olup, sürücü cezayı ödemek ile yükümlüdür. Bu ceza ise o yerin trafik zabıtasınca tahsil edilir. Ayrıca sürücüye ceza puanı da verilmektedir. Aracınızı iyi tanısanız bile yol ve ekstrem koşullarda nasıl kullanılacağından emin olmak zorundasınız. Aksi halde birçok kazaya davetiye çıkarırsınız. Trafik Cezası Madde 52/1-b kapsamındaki ayrıntılara aşağıdaki yazından ulaşabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-b maddesinde; aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak durumunda Trafik Kanunun 52/1-b maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-b maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-b maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-b  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-b maddesinde belirtilen ; Aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-b maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz