Trafik Cezası Madde 52/1-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 52/1-a

Trafik Cezası Madde 52/1-a

Kara yolları Trafik Kanunun Trafik Cezası Madde 52/1-a; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, dönemeçli yollarda ilerlerken, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yaya geçitlerine, tepe üstlerine yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda bu maddenin ihlali söz konusu olmaktadır. Trafik Cezası Madde 52/1-a’nın ihlal edilmesi sonucunda sürücüye bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bunların başında para cezası gelmektedir. Bu kesilen para cezası ise trafik zabıtasınca tahsil edilmektedir. Trafik Cezası Madde 52/1-a da araçların trafikte ilerlerken hızlarını ayarlamaları gerektiğinin altını çizmektedir. Bazı noktalar trafikte önem arz etmektedir ve bu noktalarda yapacağımız tehlike arz eden bir hareket hem kendimizin hem de başka insanların canını tehlikeye atabilir. Aracın hızını bu riskli noktalarda yani , kavşaklara yaklaşırken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçlere girerken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, tünellere, dar köprü, hemzemin geçitlere ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmak gerekmektedir. Aksi takdirde aşırı hızlı ilerlerken dar köprülerde veya yaya geçitlerinde olası bir kazaya davetiye çıkarırsınız. Araçlarımızı hız limitleri dahilinde sürmeliyiz. Özellikle aracın hızını, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, dönemeçlere girerken, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü, kavşaklara yaklaşırken ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamız yapmamız gereken en önemli görevlerden biridir. Aksi halde bu kural ihlali belirlenirse Trafik Cezası Madde 52/1-a kapsamında cezaya çarptırılırsınız.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a maddesinde; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda Trafik Kanunun 52/1-a maddesi ihlal edilmiş olur. Bu ihlal durumu tespit edilirse, cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olarak ve tespitin yapıldığı yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Cezayı Uygulayan Kuruluş

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a maddesine göre aykırı kabul edilmiş olan durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak tanımlanmıştır. Ama belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek istediğiniz durumda, ana ceza miktarının üzerinden % 25 indirim alırsınız ve  69 TL  olarak cezayı ödersiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenmiş olan idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a maddesinde belirtilen; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezanın sonucunda sürücüler 15 puanına çarptırılmaktadırlar. Bu ceza puanı ehliyete yazılmış olan sürücüler bir yıl içerisinde 100 ceza puanını geçtikleri durumda ehliyetlerine el konulabilir.

Diğer Durumlar

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a maddesinde trafik zabıtasınca idari para cezası , belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin iptali, trafikten men durumu, araç kullanmaktan men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz