Trafik Cezası Madde 51/5-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 51/5-a

Trafik Cezası Madde 51/5-a

Trafikte yaşanan bir çok sorun ve sıkıntının ana sebebi sürücüler olsa da bunların yanı sıra, bir çok firma da bazı usulsüzlükler yapmaktadırlar. Bunlara örnek vermek gerekirse, bazı şirketler kaçak olarak hız sınırını tespit eden radar cihazlarını tespit edebilen cihazlar üretmektedir. Bu tip cihazlar piyasaya sürülerek ciddi meblağlı fiyat aralıklarında satılıp trafikte hız magandalarının işlerini kolaylaştırmaktadır. Bu tip cihazları satın alan kişiler radar kontrolünü gerçekleştiren araçları yada cihazların yerlerini tespit ederek ilgili yerlere kadar oldukça hızlı giden sürücülerin o sırada yavaşlayarak cezalardan kaçmasına sebep olmaktadırlar. Böyleli cihazların ülkemizde hem imalı hem de ithal edilmesi emniyet müdürlüğünce kesinlikle yasaklanmıştır. Bu cihazları üreten firmaların tespiti durumunda, ya da ithal eden kişilerin tespit edilmesi sonucunda ciddi ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır. Her ne kadar kısa vade de trafik cezalarından kurtulduğunu sanan hız tutkunu insanlar yakalandıkları takdirde, kaçtıkları cezanın kat kat üzerinde cezalara maruz kalmaktadırlar. Bu cihazları üreten firmalara emniyet genel müdürlüğü istediği şekilde, el koyabilmekte ve cihazları müsadere edebilmektedir. Sadece üreten yada bu cihazları ithal eden kişi ve kurumlar değil bunların yanında ayrıca bu cihazları takan, taktıran araç sürücüleri de gerekli cezayı almaktadır. Radar takip yerlerini gösteren bu cihazları alan kişiler daha rahat hız yapmakta ve trafikte daha büyük risk oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı, sürücüler hem kendi can ve mal hem de trafikteki diğer araç sürücülerinin can ve mal güvenliklerini tehlikeye atabilmektedir. Trafik cezası kanunlarında trafik cezası madde 51/5-a bu ve buna benzer suçlara sebep olan kişilerin gerekli yaptırıma maruz kalması için yürürlüğe konulmuş bir maddedir.

Trafik Cezası Madde 51/5-a Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte, radar kontrol noktalarını tespit ederek aşırı hız yapan sürücülerin cezalardan kaçmasına yardımcı olan cihazların imalatını yada ithalatını yapan kişilerin alacağı cezaların neler olacağını içerisinde bulunduran bir maddedir. Bu madde yürürlükte “Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal etmek” şeklinde geçmektedir ve bu suç teşkil etmektedir. Bu madde çerçevesinde ceza-i yaptırım imal veya ithal edenlere uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu usulsüzlüğü gerçekleştirenlere 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre idari para cezası mülki amirce verilmektedir. Madde 51/5-a çerçevesinde bu miktar  2.560 TL.den başlayıp 4.269 TL.ye kadar çıkabilmektedir. Bu cezayı ödeyemeyen kişilerin cezası 6-8 ay hapis cezasına çevrilmektedir.

Diğer Hususlar

Böyleli aletlerin yakalanması, imalatının tespit edilmesi durumunda emniyet genel müdürlüğü tarafından cihazlar mahkeme kararıyla müsadere edilir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi diğer türlü ceza-i işlemler sürücü ile alakası olmadığı için suçlulara uygulanmamaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz