Trafik Cezası Madde 51/2-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 51/2-b

Trafik Cezası Madde 51/2-b

Emniyet genel müdürlüğünde Türkiye’de yapılan araştırmalar sonucunda, trafikte her gün yaklaşık 600 kaza meydana geldiği ve bu kazalarında %15’lik bir kısmının aşırı hız sonucunda oluştuğu ortaya çıkmıştır. Dünyada ise hemen hemen benzer bir oran vardır, bu da %13 civarlarındadır. Dünyada bir çok hükumetin, trafik polislerinin en büyük amacı oluşan bu kazaları engellemek yada olabildiğince minimum seviyelere indirgemektir. Otomotiv firmaları da bu amaç doğrultusunda artık son yıllarda buna benzer çalışmalar yürütmekte ve daha güvenli araçlar üretmeye çalışmaktadır. Ancak kazaların önüne geçmekte yine en büyük faydayı tıpkı kazalara sebep olan sürücüler sağlayabilirler. Zaten oluşan kazaların yine büyük bir çoğunluğu sürücülerin hatalarından kaynaklanmaktadır. Türk ceza kanunlarında da bu gibi hız limitini aşma durumlarının en aza inmesi için bir çok kanun tasarısı gerçekleştirmiş ve yürürlüğe koymuştur. Trafikte cezası Madde 51/2-b trafikte belirlenmiş olan yönetmelikte yer alan hız sınırını %30’dan fazla aşan sürücülerin ceza-i yaptırıma konulması için oluşturulmuş bir maddedir. Örnek vermek gerekirse şehirler arası herhangi bir yolda hız limitinin 100 olduğu yerde araç sürücülerinin saatte 130 km hız ve daha fazlası ile yol alması bu madde çerçevesinde suç teşkil etmekte ve yine bu madde uyarınca, belirlenmiş olan bir çok ceza-i yaptırıma maruz kalmaktadır.

Trafik Cezası Madde 51/2-a Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte, kara yolları genel müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan hız limitlerini belirli bir oranın üzerinde aşan sürücülerin cezalandırılması için oluşturulmuş bir kanun maddesidir. Bu madde yönetmelikte “belirlenen hız sınırlarını % 30’dan fazla aşmak” şeklinde geçmektedir ve bu sınırın aşılması durumunda suçlu addedilen kişiler bir takım cezalara tabii tutulmaktadır. Bu kural ihlali araç sürücülerinin içinde olduğu bir durumdan kaynaklandığı için aynı şekilde ceza-i yaptırımda sürücülere yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Hız limitini %30’dan fazla aşmak ciddi bir risk ve tehlike oluşturabileceğinden dolayı cezası da yüksek bir meblağdır. Türk ceza hukukuna göre belirli limitlerin olduğu yollarda yönetmelikte yer alan üst sınırlarını da aşan sürücülere trafik zabıtasınca 412 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 309 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 15 ceza puanı eklenmektedir.

 Trafik Zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması

Trafikte aşırı hız kullanma gibi durumlarda sadece maddi bir ceza-i yaptırım değil aynı zamanda caydırıcı olması açısından da bir de araç sürücüsünün belgelerinin zabıta tarafından el konulması da söz konusudur. Bu el konulma süresi madde 51/2-b çerçevesinde geriye doğru 1 yıl içinde 5 defa ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile gerçekleştirilmektedir.

Diğer Hususlar

Sürücü belgesi geri alınanların süresi sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanların belgeleri iade edilir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden , belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz