Trafik Cezası Madde 51/2-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 51/2-a

Trafik Cezası Madde 51/2-a

Trafikte her gün meydana gelen birçok kazanın ana sebeplerinden biride hiç şüphesiz araç sürücülerinin dikkatsiz, ve hızlı şekilde araç kullanmalarından kaynaklanmaktadır. Şehir içi ve şehirler arası yollarda kara yolları genel müdürlüğü her ne kadar bir çok yere hız limiti levhası, uyarı tabelası eklense ve hız kontrolü için radarlar konulsa bile yine de sürücüler bu kuralı ihlal etmekte, dolayısıyla da bir çok can ve mal kayıplarının yaşandığı trafik kazalarına sebebiyet vermektedirler. Trafik ceza kanunu da bu tip sorumsuz davranışların önüne geçme ve bir daha yaşanmaması adına caydırıcı olabilecek bir takım cezalar ve düzenlemeler getirmiştir. Ceza kanunlarında trafik cezası madde 51/2-a trafikte belirli olan hız limitini aşan sürücülerin alacakları ceza-i yaptırımı belirleyen ve kanunlara konulan bir maddedir. Bu maddeye göre yönetmelikte yer alan hız limitlerini %10’dan %30’lara kadar arttırarak bu ihlali gerçekleştirenlere bir takım cezalar uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse limiti saatte hızı 100 km olan bir yolda herhangi bir araç 110 km ile 130 km arasında bir hız seviyesinde seyir ederse, ilgili kişilerin cezaları bu madde çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu madde sadece belirtildiği gibi %10 ve %30 arasında hız limiti aşımını gerçekleştiren kişilere uygulanmaktadır, daha fazla limiti aşma durumlarında ise bu madde değil madde 51/2-b geçerli olmaktadır. Bu tip düzenlemeler hız limitini aşarak risk oluşması gibi durumların yaşanmaması yada yaşandığı taktirde de suçluların cezalandırılması için oluşturulmuş bir kanun maddesidir.

Trafik Cezası Madde 51/2-a Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte, trafik genel müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan hız limitlerini aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer araçlardaki kişilerin can ve mal güvenliklerini tehlikeye atan kişilerin alacağı cezaların belirlendiği ve kanunlara eklenen bir maddedir. Bu madde yönetmelikte “belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşan” sürücüleri alakadar etmektedir. Hız limiti aşma durumu araç içerisinde yer alan sürücünün ihlali ile gerçekleşen bir durum olduğundan dolayı ceza-i işlemde aynı şekilde araç sürücüsüne yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu kuralın ihlali sonucunda ihlali gerçekleştiren kişilere bir takım cezalar uygulanmaktadır. Türk ceza hukukuna göre belirli limitlerin olduğu yollarda yönetmelikte yer alan üst sınırlarını da aşan sürücülere trafik zabıtasınca 199 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 149,25 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 10 ceza puanı eklenmektedir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz