Trafik Cezası Madde 49/3 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 49/3

Trafik Cezası Madde 49/3

Araçlar hayatımıza girdiği günden beri bir çok kolaylık gelmiştir bir çok sektöre. Bunların en büyüğü hiç tartışmasız ulaşım ve taşıma sektörüdür. Şehirler arası ve uluslar arası yük ve mal taşımacılığı artık diğer yüzyıllara göre oldukça daha kolay bir hal almıştır.Ancak bu kolaylığın yanında bazı zorlukları da beraberinde getirmiştir. Örneğin şoförler bu durumdan ciddi şekilde etkilenmektedir. Sürekli uzun ve ağır yük araçları kullanan şoförler bu durumdan ciddi şekilde yorulmakta ve yıpranmaktadır. Bu durumda ise dikkati dağılan bu şoförler beraberinde yolda uyuya kalarak bazı kazalara da neden olmaktadır. Kara yolları trafik yönetmeliği ise bu durumda ciddi şekilde yorulan ve risk altında olan şoförlerin sağlığını ve güvenliğini de düşünerek trafik cezası madde 49/3′ü kanunlara koymuştur. Bu madde de uzun yolculuk yapan yolcuların günlük ve haftalık olmak üzere iki çeşit dinlenme izni vardır. Örneğin uzun yolculuklar yapan şoförlerin 24 saatlik herhangi bir süre içinde; toplam olarak 9 saatten ve devamlı olarak 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır. 9 saatten sonra günlük iznini ve molasını kullanmak zorunda ve 4,5 saat aralıksız araç kullandıktan sonra en az 45 dk’lık molalar vermesi gerekmektedir. Araç sürücüsünün bu kuralları ihlal etmesi veya belirlenen sınırları aştığı takdirde kendisine ve araç kendisine ait değilse bile araç sahibine ayrıca aracı işleten bir işletme varsa ona da bazı ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 49/3 Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte özellikle uzun yolculuk yapan sürücülerin taşıt kullanım süresinin üzerine çıkarak araç kullanmasını baz almaktadır. Bu maddeye göre taşıtların kullanım süresi o gün için dolmuşsa ve hala da kullanılıyorsa bu suçtur ve bunu uygulayanlara da bazı ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır. Sadece araç sürücüsü değil, aracın asil sahibi ve işletmesini gerçekleştiren şirkette suçlu statüsüne girmektedir ve ceza almaktadırlar.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu madde hem uzun yolculukları gerçekleştiren sürücülerin yorulmasını ve yıpranmasının önüne geçmek hem de daha güvenli bir sürüş ortamı oluşması için konulmuştur. Bu maddeye uymayanlara ise trafik kanunları çerçevesinde bazı cezalar uygulanmaktadır. Türk ceza hukukuna bu ihlale sebep olan kişilere verilecek cezalar şu şekildedir ;

Sürücüye 92 TL. ( peşin ödenmesi durumunda % 25 İndirimli 69 TL)
Araç sahibine 199 TL (peşin ödenmesi durumunda % 25 İndirimli 149,25 TL.)
İşleten veya teşebbüs sahibine 412 TL. (peşin ödenmesi durumunda % 25 İndirimli 309 TL.)

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 20 ceza puanı eklenmektedir.

Araç Kullanmaktan Men

Bu ihlali gerçekleştiren kişilere sadece maddi olarak ceza uygulaması değil aynı zamanda sürücülere de araç kullanımından men cezası uygulanmaktadır.

Diğer Hususlar

Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, araç sahibine de 199 TL (peşin ödenmesi durumunda % 25 İndirimli 149,25 TL.), ayrıca işleten veya teşebbüs sahibine de 412 TL. (peşin ödenmesi durumunda % 25 İndirimli 309 TL.) ceza uygulanır. Sürücü aynı zamanda araç sahibi ise sürücüye 199 TL (peşin ödenmesi durumunda % 25 İndirimli 149,25 TL.) ceza uygulanır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz