Trafik Cezası Madde 48/8 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 48/8

Trafik Cezası Madde 48/8

Bilindiği gibi trafikte araç kullanmak ciddi bir sorumluluk ve dikkat gerekmektedir. Özellikle büyük şehirlerde yani trafiğin daha kalabalık olduğu ve hızlı aktığı şehirlerde bu dikkat ve sorumluluk daha üst seviyeye çıkmaktadır. İnsanların trafik içerisinde araç kullanırken sadece ve sadece yola ve araç hakimiyetine sahip olmaları gerekmektedir. Ancak bazı araç sürücüleri bu sorumluluğa almamakta ya da dikkatsiz davranmaktadır. Bunların dışında bir de normal hayatta bile yapılması yasak olan ve uygunsuz olan bazı durumların bir de araç içerisinde, seyir halindeyken yapıldığı da görülmüştür. Bu duruma uyuşturucu örnek gösterilebilir. Uyuşturucu kullanmak ülkemizde kanun çerçevesinde tamamen yasaklanan ve kullanılması doğru olmayan zehirli bir maddedir. Uyuşturucuların günlük hayatta kullanılması bile kesinlikle yasaklanmış olmasına rağmen bazen insanlar bunu dikkate almamakta ve uyuşturucu kullanarak yada uyuşturucu etkisi altındayken araç sürmeye kalkışmaktadır. Zaten beyni ve vücut direnci oldukça düşüren ve kişinin kendini bile kontrol edemediği bu durumlarda, araç kullanan sürücüler bir çok ciddi kazaya sebep olabilmekte trafikte ki diğer araçlar için bir çok risk oluşturabilmektedir. Yukarı da yazının başında da belirttiğimiz gibi araç kullanmanın ciddi bir dikkat ve sorumluluk gerektirdiğini vurgulamıştık ancak maalesef bazı kişilerde bu kanunu ihlal etmektedir. Trafik Cezası Madde 48/8 ise bu ve buna benzer durumların önüne geçmek adına ve bir daha gerçekleşmemesi için caydırıcı olması adına konulmuş bir kanun maddesidir.

Trafik Cezası Madde 48/8 Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte uyuşturucu kullanmış bir şekilde araç kullanan sürücüleri alakadar eden, alacakları ceza-i yaptırımların belirlendiği ve haklarında verilecek hükümlerin bulunduğu bir maddedir. Bu madde kanunnamede “Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanmak” şartları ile belirtildiği gibi suç kabul edilmektedir. Bu madde trafikte uyuşturucu kullanarak araç kullanan sürücüleri ilgilendirdiği için aynı şekilde cezası da sürücülere uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu kural ihlali çok ciddi bir suç olduğu için ceza miktarı da oldukça yüksektir. Yazımızda da belirttiğimiz gibi uyuşturucu kullanımı normalde bile yasakken bunu araç kullanırken kullanmak daha büyük bir suç teşkil etmektedir. Türk ceza hukukuna göre trafiğe uyuşturucu kullanır vaziyete çıkan sürücülere trafik zabıtasınca 4.348 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 3.261 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 20 ceza puanı eklenmektedir.

 Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması

Trafiğe uyuşturucu kullanıyor vaziyette çıkmak ciddi bir suçtur ve cezası da sadece para cezası ile sınırlı kalmamaktadır. Bu gibi sorumsuzca davranışları gerçekleştiren kişilerin trafikte daha fazla riske sebebiyet vermemesi adına belgelerine trafik zabıtasınca 5 yıl süreyle el konulmaktadır.

Diğer Hususlar

Sürücü belgeleri; sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair resmi sağlık kurumlarından alınmış sağlık kurulu raporunun ibraz edilmesi, ayrıca Kara yolları Trafik Kanununa istinaden (48 inci madde ve diğer bütün maddeler) verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş ve geri alma süresinin tamamlanmış olması halinde iade edilir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz