Trafik Cezası Madde 48/5 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 48/5

Trafik Cezası Madde 48/5

Günümüzde trafikte maalesef sık sık kazalar yaşanmaktadır. Bu kazaların çoğunda can ve mal kayıpları olmakta yada trafikte kilitlenmelere, tıkanmalara yol açmaktadır. Bir çok kazanın ana sebebi maalesef sürücülerin kurallara uymaması, dikkat etmemesi yada dalgınlıklarından kaynaklanan sorunlar yüzünden gerçekleşmektedir. Bu trafik kazalarının içinde en tehlikeli olanı ve en büyük riski taşıyanı ise hiç şüphesiz alkollü bir şekilde araç kullanmaktır. Özellikle gece vakitlerinde ilerleyen saatler içerisinde bazı insanlar alkollü bir şekilde dışarıya çıkarak kendi hususi araçlarını ya da diğer araçları kullanmaya çalışmaktadır. Bu tip davranışlar aslında çok büyük bir sorumsuzluk biçimidir ve trafikte böyleli durumlar sonucunda oldukça ciddi sonuçlar meydana gelebilmektedir. Alkollü sürücüler, çok zor bir şekilde direksiyon hakimiyeti kurduklarından ve görme bozukluğu, reflekslerin tam tepki vermemesi gibi durumlardan ötürü trafikte bir çok kazaya sebep olabilmektedir. Emniyet genel müdürlüğü, her ne kadar bu tip araç kullanan alkollü sürücüler için ciddi şekilde bazı yaptırımlar uygulasa da bazı kişiler bu tehlikeli davranışından vazgeçmemektedir. Trafik cezası madde 48/5 bu ve buna benzer olayların yaşanmaması ve bu sorumsuzluğu gerçekleştirenlerin cezalarını görmeleri için Türk ceza hukukuna eklenmiş bir maddedir. Bu maddenin sadece maddi değil aynı zamanda manevi ve diğer hususlarda da bazı ceza-i yaptırımları bulunmaktadır.

Trafik Cezası Madde 48/5 Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte alkollü bir şekilde araç kullanan ve hem kendi güvenliğini hem de trafikte ki diğer araçların can ve mal güvenliklerini tehlikeye atan kişileri alakadar eden bir maddedir. Bu madde ceza kanunlarında “Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak, Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak” şeklinde geçmekte ve belirtildiği sınırları aşan kişilerin de suç işlemiş olduğunu, dolayısıyla bu kişilerin de cezalandırılması gerektiğini belirten bir kanun hükmüdür. Alkollü araç kullanma suçu sadece araç içerisinde ki sürücünün içerisinde bulunduğu bir durum olduğu için ceza-i yaptırım da bizzat araç sürücüsüne yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi alkollü şekilde araç kullanmak ciddi bir suçtur ve bunun da ciddi cezaları bulunmaktadır. İdari Para Cezası trafik zabıtasınca uygulanmaktadır. Bu ceza miktarları aşağıda ki gibidir ;

1. defada 844 TL. (peşin ödenmesi durumunda % 25 İndirimli 633 TL.)

2. defada 1.058 TL.(peşin ödenmesi durumunda % 25 İndirimli 793,5 TL.)

3 ve 3’ten fazlasında 1.698 TL.(peşin ödenmesi durumunda % 25 İndirimli 1.273,5 TL)

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 20 ceza puanı eklenmektedir.

Belgelerin Geri Alınması (Trafik zabıtasınca)

Alkollü araç kullanmanın yazımızın başında da belirttiğimiz gibi maddi bir cezanın yanında da belgelerin geri alınması da söz konusudur. Belgeler ise şu şartlarda ve aralıklarda sürücülerden trafik zabıtasınca geri alınabilmektedir ;

Geriye doğru beş yıl içinde;

1.defasında 6 ay,

ikinci defasında 2 yıl,

3 ve fazlasında 5’er yıl olmak kaydıyla belgelere el konulmaktadır.

Araç Kullanmaktan Men

Ayrıca sürücüleri belirli bir süreliğine araç kullanmaktan men edilme cezası da uygulanabilmektedir.

Diğer Hususlar

Bu maddeye göre belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine; beş yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için yukarıda belirtilen şartların sağlanması ve Kara yolları Trafik Kanununa istinaden (48 inci madde ve diğer bütün maddeler) verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur. 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilenler veya yasal sınırların üzerinde alkollü olarak trafik kazasına sebebiyet veren sürücüler hakkında ayrıca TCK 179 maddesinden de işlem yapılacaktır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden, belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz