Trafik Cezası Madde 47/1-d | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 47/1-d

Trafik Cezası Madde 47/1-d

Hemen hemen bir çoğumuz işe, okula giderken en az bir kaç defa kendi araçlarımızı yada toplu taşıma araçlarını kullanarak seyahat etmekteyiz. Günümüzde 21.yy da nüfusun ciddi bir biçimde artmasıyla beraber trafikte bizim gibi bazen yüz binlerce araç olabilmektedir. Yıllardır binlerce trafikten sorumlu emniyet görevlisi, kolluk kuvvetleri bu tip kalabalık trafiğin olduğu yerlerde, trafiğin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için ciddi bir şekilde çalışmaktadır. Sadece görevliler değil her şehirde on binlerce hatta yüz binlerce trafik ışığı, trafik levhası gibi uyarı işaretleri konulmuş ve bunlara uyulması da tüm vatandaşlar tarafından uyulması şart koşulmuştur. Bu tip uyulması zorunlu olan kanunlar ve kurallar her ne kadar ağır ve sürücülere zor ve sıkıcı geliyor olsa da bunların yürürlüğe girme amacı da aynı şekilde sürücülerin can ve mal güvenliklerinin güvence altına alınmasıdır. Sadece güvenlikleri değil daha rahat ve konforlu bir sürüş ortamı oluşturarak insanların iş ve okul dışında ek olarak bir de trafik stresiyle uğraşmalarına engel olarak refah seviyesi daha yüksek bir ülke haline gelmesini sağlamaktır. Trafikte bu bahsettiğimiz asayişin sağlanması için de görevli kesimin dışında aynı anlayışı da sürücülerin de göstermesi gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda, bunlar dikkatsizlik umursamazlık, acelecilik olabilir, bazı sürücüler bu kuralları ihlal edebilmektedir. Trafik cezası madde 47/1-d kanunu ise bu gibi kural ihlalinin önüne geçilmesini sağlamak ve kural ihlali gerçekleştiren kişilerin caydırıcı olarak cezalandırılması için yürürlüğe konulan bir kanun maddesidir.

Trafik Cezası Madde 47/1-d Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte, düzenin ve asayişin oluşması için konulan trafik kurallarına uymayan kişilere uygulanacak ceza-i yaptırımın belirlenmesi için kanun çerçevesinde oluşturulmuş bir hukuk maddesidir. Bu madde ceza kanununda “Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak” şeklinde geçmektedir ve anlaşıldığı itibariyle de suç teşkil etmektedir ve bazı ceza-i yaptırımları da bulunmaktadır. Bu madde tamamıyla araç sürücülerini alakadar ettiği için ceza uygulaması da bizzat araç içerisinde ki sürücüye yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu kuralın ihlali sonucunda ihlali gerçekleştiren kişilere bir takım cezalar uygulanmaktadır. Türk ceza hukukuna göre kırmızı ışıkta beklemesi gerekirken, geçen sürücülere trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 20 ceza puanı eklenmektedir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.
div>

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz