Trafik Cezası Madde 47/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 47/1-c

Trafik Cezası Madde 47/1-c

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, makineleşmenin artmasıyla beraber insan hayatında özellikle şu son yüzyılda inanılmaz bir gelişme kaydedilmiş ve ciddi bir aşamaya gelinmiştir. İnsanlar bu gelişmeler sayesinde her ne kadar rahatlığa ve refaha kavuşsa da tüm bunların yanı sıra birde bazı toplumsal bozukluklar, düzensizlik ve karmaşalar meydana gelmiştir. Bunlara en basitinden bir örnek vermek gerekirse, artık günümüz de araç sayısı neredeyse hane başına 1 tane düşecek kadar artmıştır. Bu araç ve sayısının artması ile beraber şehirlerde, özellikle metropol yerlerde yani İstanbul Ankara İzmir gibi milyonlarca insanın yaşadığı yerlerde trafiklerde ciddi sıkışıklıklar meydana gelmiştir. Teknoloji sayesinde bu karmaşanın da aslında önüne geçilebilmektedir. Mesela şehirlerin on binlerce farklı yerlerine bir biriyle ilişki halinde olan sayısız trafik lambası, trafik levhası ve uyarı levhaları asılarak insanların bu karmaşadan kurtularak daha rahat, daha özgür ve daha güvenilir bir ortam oluşmasını sağlamak amacıyla emniyet görevlileri ve trafik müdürlüğünce bir çok uyarıcı ve kanun adına işaretler koymuştur. Aslında temel ve basit olarak bakıldığı zaman bu durumda trafiğin çok daha rahat ve güvenilir olması gerektiği gerçeği göze çarpmaktadır. Fakat milyonlarca insan bu bahsettiğimiz kurallara uysa da, dikkat etse de bazen içlerinden bazı kişiler tarafından bu kurallar ihlal edilebilmektedir. Trafik cezası Madde 47/1-c kanuna göre de bu tip kural ihlallerinin önüne geçebilmek amacıyla ve bir daha oluşmasını engellemek amacıyla bir takım hükümler belirlenmiştir. Bu maddeye uymayanlara ise bir takım ceza-i yaptırımlar uygulanması kararı alınmıştır.

Trafik Cezası Madde 47/1-c Nedir? Kimlere Uygulanır?

Trafikte, insanların daha rahat ve huzurlu bir ortamda seyahat etmeleri için konulan bazı kuralların ihlali türk ceza kanununa göre suç teşkil etmektedir. Bu madde ceza kanunlarında “Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak” şeklinde geçmektedir. Bu düzenlemeler uymayan insanlara kural ihlali gerekçesiyle ceza-i yaptırım uygulanmaktadır. Bu madde tamamen araç içerisinde ki sürücünün sorumluluğu altında olduğundan dolayı ceza-i yaptırım da aynı şekilde araç sürücüsüne uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu tip kural ihlalleri trafikte kazalara, tıkanıklıklara, hatta can ve mal kayıplarına sebep olabilmektedir. Hukuk kurallarında ise bu ihlallerin azalması ve caydırıcı olması sebebiyle, kural ihlalini gerçekleştiren kişilere bir takım maddi ceza-i işlemler uygulanmaktadır.Trafikte yukarıda da belirtildiği gibi sorumsuz davranan sürücülere trafik zabıtasınca 92 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 69 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 20 ceza puanı eklenmektedir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz