Trafik Cezası Madde 47/1-b Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 47/1-b

Trafik Cezası Madde 47/1-b

Araç sayısının neredeyse her haneye bir taneye kadar yükseldiği bu yüzyılda maalesef bu sayının artışıyla beraber trafik kazalarında da ciddi bir artış meydana gelmiştir. Her ne kadar devletler, hükümetler, emniyet görevlileri ve sayılabilecek tüm yetkililer, alınabilecek tüm önlemleri almaya çalışsalar da bu kazaların bir türlü önü alınamamaktadır. Bu tip sorumluluk gerektiren olaylarda, sürücülere büyük görev düşmektedir. Ancak bazen dikkatsizlik,dalgınlık yada umursamamazlık gibi durumlardan dolayı kazalar meydana gelebilmekte, ciddi anlamda can ve mal kayıpları yaşanabilmektedir. Küçük bir örnek vermek gerekirse, şehir içi trafikte düzenin sağlanması ve belirli bir sistem üzerinden çalışılması adına yapılan en büyük düzenleme hiç şüphesiz kavşaklarda, sokak veya caddelerde sık aralıklarla geç-dur ışıklarının konulmasıdır. Özellikle İstanbul-Ankara-İzmir gibi nüfusu milyonları aşan mega şehirlerde bu trafik ışıkları sayesinde sistematik bir düzen oluşturulması ve ona göre işlenmesi oldukça önem arz etmektedir. Ancak yetkililer ne kadar düzenleme, güvenlik önlemi alırsa alsın yine de en büyük sorumluluk payı yine araç sürücülerine düştüğü için, sürücülerin sorumsuzluğundan yada istemeyerek yaptıkları hatalardan dolayı ciddi kazalar oluşabilmektedir. Örnek vermek gerekirse onlarca aracın kırmızı ışıkta beklerken yine aynı yolda onlarca araç çapraz taraftan yeşil ışık yandığı için yolda seyir etmeye başlarken kırmızı ışıkta bekleyen araçlardan biri durması gereken yerde durmayıp ilerleyerek, geçiş hakkı olan araçlarla çarpışmakta ve çok ciddi boyutlarda kazalar meydana gelebilmektedir. Sadece can ve mal kayıpları değil aynı zamanda trafikte sık kullanılan yollardan birisiyse ciddi anlamda bir kilitlenme olabilmekte ve yüzlerce hatta binlerce vatandaş işine okuluna gidememe durumunda kalabilmektedir. En kötüsü ise bu gibi beklenmedik kazalar sonucu o sırada hastaneye hasta yetiştirmeye çalışan ambulanslar da trafikte mahsur kalabilmekte ve ambulans içerisinde ki hastanın durumu risk altına girebilmektedir. Trafik ceza kanununda trafik cezası madde 47/1-b bu ve bunun gibi durumların yaşanmaması yada yaşandığı taktirde de suçluların cezalandırılması için oluşturulmuş bir kanun maddesidir.

Trafik Cezası Madde 47/1-b Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde trafikte, düzenin ve asayişin oluşması için konulan trafik ışıklarına uymayan kişilere uygulanacak ceza-i yaptırımın belirlenmesi için kanun çerçevesinde oluşturulmuş bir hukuk maddesidir. Bu maddeye göre,trafikte kırmızı ışıkta durması gerektiği halde durmayarak seyir haline devam etmeleri suçtur ve bir takım ceza-i yaptırımları bulunmaktadır. Bu madde tamamıyla araç sürücülerini alakadar ettiği için ceza uygulaması da bizzat araç içerisinde ki sürücüye yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu kuralın ihlali sonucunda ihlali gerçekleştiren kişilere bir takım cezalar uygulanmaktadır. Türk ceza hukukuna göre kırmızı ışıkta beklemesi gerekirken, geçen sürücülere trafik zabıtasınca 199 TL idari para cezası uygulanır. Bu cezanın peşin ödenmesi halinde %25’lik bir indirim uygulanarak bu ceza 149,25 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne kadardır?

Bu kuralın ihlali durumunda sadece idari para cezası değil bir de sürücülere ceza puanı eklenmesi gibi bir durumda söz konusudur. Bu tip durumlarda araç sürücüsüne 20 ceza puanı eklenmektedir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz