Trafik Cezası Madde 39/4 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 39/4

Trafik Cezası Madde 39/4

Belirli şartlar sağlandığı takdirde ehliyet almanın kolay olduğu ülkemizde, dış ülkelerden de alınan sürücü belgeleri de kullanılmaktadır. Öncelikle Türk vatandaşlarının diğer ülkelerden alınan ehliyetler Türkiye’ye giriş yapıldığı tarih itibariyle 1 yıl süre ile geçerlidir. Türkiye’de 6 aydan fazla sürede bulunanlar için sürücü belgeleri noter tarafından yada dış temsilciliklerde onaylatılmış olmalıdır. Ayrıca sürücü belgesinin Türkçe tercümesi bulunan belgeleri de trafikte yanında bulundurmaları önemlidir. Dış ülkelerden alınan ehliyetlerin 1 yıllık süreç sonunda ülkemizde kullanılan sürücü belgesine dönüştürülmesi gerekmektedir. Bir diğer durumda yabancıların yurt dışından alınan sürücü belgeleri altı ay süreyle ülkemizde geçerli olup, bu süre sonunda ülkemiz sürücü belgesine çevrilmelidir. Yabancı sürücü belgeleri ülkemizde kullanılan sürücü belgesine dönüştürülürken; Emniyet Genel Müdürlüğü’nce istenen tüm belgeler tamamlandıktan sonra herhangi bir trafik tescil kuruluşunca gerçekleştirilebilir. Eğitim ve sınav şartı dışında ülkemizde belirlenen tüm şartların sağlanması gerekmektedir. Diplomatik muhafiyet durumlarında bu şartların sağlandığına dair belge istenmektedir. En önemli ve dikkat edilmesi gereken konu geçici olarak alınan sürücü belgelerinin değiştirilemeyeceği konusudur. Ayrıca Türkiye ile ikili anlaşması bulunmayan ve Karayolları Trafik Konvansiyonuna taraf olmayan ülkelerden alınan ehliyetlerde de değişim yapılması mümkün değildir. Yabancı uyrukluların  motosiklet, otomobil, iş makinesi veya lastik tekerlekli traktör gibi taşıtlar için aldıkları sürücü belgeleri ülkemiz de B sınıfı sürücü belgesi olarak değiştirilmektedir ve römork söz konusu ise bu belge BE sınıfı sürücü belgesi olarak değiştirilir. Eğer sürücü farklı sınıf sürücü belgesi isterse gerekli şartlara eğitim ve sınav konusu da eklenmektedir. Yurt dışından alınan sürücü belgelerinin yazının başında da belirttiğimiz sürelerden sonra kullanılması Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 39/4’te de belirtildiği üzere yasaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 39/4’te trafik ihlalinin konusu “Dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile yönetmelikte belirtilen süreye ve şartlara aykırı olarak araç kullanmak,” olarak belirtilmiştir.

Ceza Kimlere Uygulanacak?

Karayolları Trafik Kanunun Trafik Cezası Madde 39/4’e maddesinde yasaklandığı üzere diğer ülkelerden aldıkları ehliyetler ile belirlenen süre dışında trafiğe çıkmaya devam eden sürücülere idari para cezası uygulanacaktır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Trafik Zabıtasınca temin edilecek olan idari para cezası, Kanunda belirtilen Trafik Cezası Madde 39/4 maddesine aykırı durumlarda 343 TL olarak belirlenmiştir ve peşin ödeme yapacak sürücüler için ceza %25’lik bir indirimle 257,25 TL’ye düşürülmektedir.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 39/4’de belirtilen ayrıntılarda ; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için; Belgelerin İptali Durumu,Araç Kullanmaktan Men Durumu, Trafikten Men Durumu ve Diğer Hususlarla ilgili ayrıntı bulunmamaktadır. Aşağıda verdiğimiz linki tıklayarak siz de 2016 Trafik Para Cezaları Rehberini bilgisayarınıza indirebilir ve yazıda anlattığımız bilgileri teyit ederken diğer maddeleri de inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz