Trafik Cezası Madde 39/3 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 39/3

Trafik Cezası Madde 39/3

Ülkemizde yönetmelikte belirtilen şartları sağlayan her vatandaş ehliyet sahibi olabilir. Fakat ehliyet aldıktan sonra da sürücü adaylarının dikkat etmesi gereken hususlar devam ediyor. Bunlardan en önemlilerinden biri de sürücü belgesinin geçerlilik süresi olup belirli durumlarda sürücülerin aldıkları ehliyetler geçersiz sayılabiliyor. Belirli sınıflardaki sürücü belgelerinin geçerlilik süresi diğer sınıflardaki sürücü belgelerinden farklı olup bu süreler 5 ila 10 yıl şeklinde değişkenlik gösteriyor. Yönetmelikteki bilgilere göre M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl geçerli sayılırken,C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri 5 yıl geçerli sayılmaktadır. Ehliyetler için yeni bir sürece girildiği konuşulurken yenilenecek olan sürücü belgeleri için de belirlenen geçerlilik süresi 5 yıldır. Yani sürücülerin elinde bulunan eski sürücü belgesi yeni çıkacak olan sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ehliyet sahiplerinin bu 5 yıl içerisinde sürücü belgelerini yenilemeleri gerekmektedir. Ehliyet yenileme süresince de sürücülerin yeniden sağlık raporu alması gibi, uymaları gereken şartlar bulunmaktadır. Sürücü belgesinin geçerliliği dolduğu halde sürücülerin araç kullanmaya devam etmeleri, yaşanacak olan herhangi bir risk dolayısıyla yasaklanmıştır. Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 39/3‘te ayrıntılı şekilde belirtildiği üzere “Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak,” yasaklanan maddelerdendir. Trafik Cezası Madde 39/3’e aykırı durumlarda yani sürücü belgesi geçerlilik süresi dolduğu halde trafiğe çıkan sürücüler için idari para cezası uygulanmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 39/3’e göre belirtilen maddenin içeriği ile ilgili ayrıntılar yazının devamında verilmiştir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 39/3’te trafik ihlalinin konusunda belirtildiği gibi “Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak,” yasaklanmıştır.

Ceza Kimlere Uygulanacak?

Ceza, Karayolları Trafik Kanunun’da belirtilen şekilde sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduğu halde araç kullanan kişilere yani sürücülere uygulanacaktır. Trafik Cezası Madde 39/3’e aykırı olduğu  için, sürücülerin idari para cezası ödemesi beklenir.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

İdari Para Cezası Trafik Zabıtasınca temin edilmektedir ve Trafik Cezası Madde 39/3’e aykırı durumlarda yani sürücü belgesi geçerlilik süresi dolduğu halde trafiğe çıkan sürücülere uygulanacak olan para cezası 343 TL olup, peşin ödeme yapacaklar için %25 oranında yani 257,25 TL’ye düşürülmüştür.

Araç Kullanmaktan Men Durumu

Trafik Cezası 39/3 Maddesine aykırı durumlarda yani sürücü belgesi elinden alındığı halde yeniden trafiğe çıkan sürücüler yetkililer tarafından tespit edildikten hemen sonra araç kullanmaktan men edilmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kanununda belirtilen Trafik Cezası Madde 39/3’e göre “Trafik zabıtasınca sürücü belgesine el konulur.” yer almaktadır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 39/3’de belirtilen ayrıntılarda ; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için; Belgelerin İptali Durumu, Trafikten Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıda verdiğimiz linki tıklayarak siz de 2016 Trafik Para Cezaları Rehberini bilgisayarınıza indirebilir ve yazıda anlattığımız bilgileri teyit ederken diğer maddeleri de inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz