Trafik Cezası Madde 39/2 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 39/2

Trafik Cezası Madde 39/2

Ülkemizde 2016 yılından itibaren  yeni tip sürücü belgesi sınıfları ve motorlu araçlar ve özellikleri yeniden tanımlanmıştır. M sınıfı sürücü belgeleri 2,3 ve 4 tekerleği bulunan motorlu bisikletlere verilirken, A1 sınıfı sürücü belgeleri sepetli veya sepetsiz 2 tekerlekli motosikletler ve 3 tekerleği bulunan motosikletlere verilmektedir. Sürücü belgesi B1 sınıfı olanlar 4 tekerlekli motosiklet için verilir. B sınıfı sürücü belgeleri otomobil ve kamyonet kullanmak isteyenler için verilir. Römork veya yarı römork içeren birleşik araçları kullanacaklara BE sınıfı sürücü belgesi verilir. C1 sınıfı sürücü belgesi kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir. C sınıfı sürücü belgesi: kamyon ve çekici kullanacaklara verilir. Romörk eklemek isteyenler için CE sınıfı sürücü belgesi verilir. Minibüs kullanmak isteyenlerin D1 sınıfı sürücü belgesi alması gerekmektedir. D sınıfı sürücü belgeleri minibüs ve otobüs sürmek isteyenlere verilmektedir. Lastik tekerlekli traktör kullanmak için F sınıfı sürücü belgesi gerekir.  İş makinesi türündeki motorlu araçlar için G sınıfı sürücü belgesi gerekmektedir. Sürücü adayları için yapılan eğitim ve sınavlarda kullanılmak üzere K sınıfı sürücü belgesi verilmektedir. Yönetmeliğe göre belirlenen sürücü belgesi sınıflarına göre alınan ehliyetler haricinde diğer sınıf tipinde araç kullanmak yasaklanmıştır. Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 39/2’de de belirtildiği gibi sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri yasaklanmış olup, maddeye aykırı durumlarda cezai yaptırım uygulanmaktadır. Aşağıdaki tabloda ayrıntılı şekilde verilmiştir.

surucu-belgesi-cesitleri-yas-ve-deneyim

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 39/2’ye göre trafik ihlalinin konusu “Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri,” şeklinde belirtilmiştir.

Ceza Kimlere Uygulanacak?

Karayolları Trafik Kanunun’da belirtilen ceza, kendi sürücü belgesi sınıfı haricinde başka sınıf araç süren sürücülere ve kullandıranlara uygulanmaktadır, Trafik Cezası Madde 39/2’ye aykırı durumlarda cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Trafik Cezası Madde 39/2’ye aykırı durumlarda uygulanacak olan İdari Para Cezası Trafik Zabıtasınca temin edilmektedir. Belirlenen idari para cezası 700 TL olup, peşin ödemelerde %25’lik bir indirim sağlanarak ceza ücreti 525 TL’ye düşürülmektedir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Bilindiği gibi ceza puanı 100’ü geçen sürücülerin ehliyetlerine el konulmaktadır. Trafik Cezası Madde 39/2’ye aykırı durum söz konusu olduğunda sürücüler için belirlenen ceza puanı 20 olarak belirlenmiştir.

Araç Kullanmaktan Men Durumu

Trafik Cezası Maddesi 39/2’ye aykırı durumlarda yani sürücü belgesi farklı sınıf olduğu halde başka sınıf araçlarla trafiğe çıkan sürücüler tespit edildikten itibaren araç kullanmaktan men edilmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen Trafik Cezası Madde 39/2’ye göre “Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca aracının kullanılmasına izin veren sahibine de tescil plakası üzerinden  aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenir” yer almaktadır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 36/3-b’ye ; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Belgelerin İptali Durumu, Trafikten Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıda verilen linki tıklayarak 2016 Trafik Para Cezaları Rehberini indirerek ve yazıda anlattığımız bilgileri teyit edebilir, ayrıca diğer maddelere de göz atabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz