Trafik Cezası Madde 37 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 37

Trafik Cezası Madde 37

Hızla artan bisiklet kullanıcılarının sayısına rağmen, toplumun bisikletler ve diğer motorsuz taşıtlarla ilgili konularda fazla bilgili olmadığı görülmektedir. Her ne kadar trafikte bisiklet sürücülerine gereken saygı gösterilmese de kanunda bisikletle ilgili yasalar bulunmaktadır. Devlet desteği ile birlikte günümüzde hayata geçirilen projelerle kanunlar ve kanuna uyanların sayısı her geçen gün artmaktadır. 2918 sayılı TCK Karayolları Trafik Kanununda bisiklet konulu maddelerin önemli görülen birkaçını sıralayacak olursak; bu maddelerden ilki bisiklet motorsuz bir taşıttır maddesi ile başlar. Bir diğer kural sürücü için “Ehliyet”  ve taşıt için “Plaka” gerekmez şeklinde olup en çok dikkate alınması gereken kurallardan biri olan karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder maddesidir. Kanunda geçen diğer maddeler bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez maddesi ve işaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur maddesi önemlidir.Bu maddelerle olası can ve mal kaybın engellenmeye çalışılmıştır. Belkide en fazla yapılan hatalardan biri olan karayolunda ikiden fazla bisiklet yan yana sürülmez maddesidir. Ayrıca Yük ve eşya taşınamaz kuralıyla olası riskler önlenmeye çalışılmıştır. Yazımızda bizi en çok ilgilendiren konu ise bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak gereklidir maddesidir. Çoğumuzun belkide hiç duymadığı bu madde daha çok anne babaları ilgilendirmektedir. Çocuklarının 11 yaşını doldurmadan bisikletle karayoluna çıkmasına izin veren yada 13 yaşını doldurmadan motorsuz taşıt kullanmalarına izin veren aileler gelen ceza ile şaşırabilir. Çünkü Karayolları Trafik Kanununun 37. Maddesinde de belirtildiği gibi 11 yaşını bitirmeden bisiklet kullanmak, 13 yaşını bitirmeden motorsuz taşıt kullanmak veya hayvanları tevdi etmek kanunen yasaklanmıştır. Bu gibi durumlarda idari para cezası uygulanmakta olup, verilecek ceza ile ilgili diğer bilgiler ayrıntılarıyla yazının devamında anlatılacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

“11 yaşını bitirmeden bisiklet kullanmak, 13 yaşını bitirmeden motorsuz taşıt kullanmak veya hayvanları tevdi etmek”, Karayolları Trafik Kanununda belirlenen 37. Maddeye aykırı olacağından cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Karayolları Trafik Kanunu’nda belirtilen 37.Maddeye aykırı durumlarda uygulanacak olan ceza, 11 yaşından küçük olduğu halde bisiklet kullananlara, 13 yaşını doldurmadan motorsuz yaşıt kullananlara yada hayvanları tevdi eden kişilere uygulanacak olup kısaca kullananlara ve kullandıranlara uygulanmaktadır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Kanunda belirtilen maddeye uymamak koşuluyla Trafik Zabıtasınca uygulanacak olan İdari Para Cezası  92 TL olarak belirlenmiş ve peşin ödemelerde %25lik bir indirim yapılarak ceza ücreti 69 TL düşürülmektedir.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 37. Maddesinde; Sürücüler için Ceza Puanı, Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Belgelerin İptali Durumu,Trafikten Men Durumu, Araç Kullanmaktan Men Durumu, Diğer Hususlar bulunmamaktadır. Aşağıdaki linki tıklayarak 2016 Trafik Para Cezaları Rehberine ulaşabilirsiniz ve yazıda anlatılan bilgileri teyit edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz