Trafik Cezası Madde 36/3-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 36/3-c

Trafik Cezası Madde 36/3-c

Ülkemizde yönetmelikte belirtilen şartları sağlayan herkes kolay bir şekilde ehliyet sahibi olabiliyor. Fakat, Trafik Genel Müdürlüğünün belirlediği Kanun maddelerine aykırı durumlar söz konusu olduğu taktirde trafikte risk oluşturan sürücülerin, sürücü belgeleri geri alınabiliyor. Alkollü araç kullanmak başta olmak üzere can kaybı yaşanan kazaya karışmak, uyuşturucu kullanarak araç kullanmak ve hız limitini aşmak gibi durumlarda sürücülerin ehliyetlerine el konulmaktadır. Ayrıca bu suçların sürekli hale gelmesi ve tespit edilmesi sonucu sürücülerin ehliyetlerinin iptal edilmesi de söz konusudur. Örneğin alkollü araç kullanmaktan sürücü belgesine el konduğu halde trafiğe tekrar çıkan bir kişi 3. kez aynı suçu işlediği takdirde gerekli kurumlar tarafından sürücü belgesi iptal edilir. Bütün bunların yanı sıra ülkemizde en sık karşılaşılan sorun haline de gelen ehliyet için başvurup tüm şartları yerine getiren yani tüm sınavları başarıyla geçtiği halde sürücü belgesini iki yıldan uzun bir süre bulunduğu bölgenin emniyet müdürlüğünden teslim almayan sürücülerin de ehliyetleri iptal olmaktadır. Bu sebeple sürücü adaylarının ehliyetlerini kanunda belirtilen tarihler arasında teslim almaları önemlidir. Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 36/3-c’de de belirtildiği gibi  “Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanmak,” yasaklanmıştır. Tüm bunlara rağmen trafiğe çıkan sürücüler için cezai yaptırım uygulanmakta olup Trafik Cezası Madde 36/3-c’de yasaklanan suçun ayrıntıları yazımızın devamında anlatılmıştır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu Trafik Cezası Madde 36/3-c’ye göre trafik ihlalinin konusu “Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanmak,” şeklinde belirtilmiştir.

Ceza Kimlere Uygulanacak?

Karayolları Trafik Kanunun’a göre belirlenen ceza,  sürücü belgesi iptal edildiği halde trafiğe çıkan sürücülere uygulanacak olup, Trafik Cezası Madde 36/3-c’ye aykırı davranan sürücülere cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Cezayı Hangi Kuruluş Uygular ve Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Trafik Cezası Madde 36/3-c’de belirtilen İdari Para Cezası Trafik Zabıtası tarafından uygulanmaktadır ve sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanan sürücüler 1.698 TL para cezası ödeyecekleri gibi peşin ödemelerde ceza ücreti %25 indirilip 1.273,5 TL’ye düşürülmektedir.

Araç Kullanmaktan Men Durumu

Trafik Cezası Maddesi 36/3-c’ye  göre sürücü belgesi iptal edildiği halde yeniden trafiğe çıkan sürücüler tespit edildikten hemen sonra araç kullanmaktan men edilmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Karayolları Trafik Kanununun 36/3-c Maddesine göre “Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca aracının kullanılmasına izin veren sahibine de tescil plakası üzerinden  aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenir” yer almaktadır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun Trafik Cezası Madde 36/3-c’ye ; Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu, Sürücüler için; Belgelerin İptali Durumu, Trafikten Men Durumu bulunmamaktadır. Aşağıda verilen linki tıklayarak 2016 Trafik Para Cezaları Rehberini bilgisayarınıza indirebilir Trafik Cezası Madde 36/3-c’yi inceleyebilir ve diğer maddelere de göz atabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz